PANNY DWORSKIE OPANOWAŁY HETMANA

Snując opowieść o XVII-wiecznej Hiszpanii, miejscu kulturowego rozkwitu, wypełnionego Calderonem i Cervantesem, nie sposób nie wspomnieć o innym wybitnym artyście – Diego Velazquezie. Urodzony w Sewilli w 1599 roku, od wczesnego dzieciństwa odkrywał swój malarski talent pod opieką Francisco Pacheco. W wieku zaledwie 24 lat został nadwornym malarzem króla Filipa IV, który zachwycony jego dziełami, odmawiał bycia portretowanym przez kogokolwiek innego.

Prace Velazqueza zadziwiały, zadziwiają i zapewne będą zadziwiać jeszcze wiele przyszłych pokoleń. Różnorodny zbiór jego dzieł cechuje realizm mieszający się z wykreowaną dzięki zabawie perspektywą i iluzją. Efektem studiów w tej dziedzinie są ,,Panny dworskie”, inaczej nazywane też Infantkami (w oryginalne tytuł brzmi ,,Las Meninas”). To wyjątkowy obraz, uważany za najważniejsze dzieło pozostawione przez Velazqueza. Ogrom interpretacji i niepewność dotycząca tego co tak naprawdę przedstawia praca, sprawiają że nigdy nie przestaje nas zaskakiwać. Nic dziwnego więc, że ,,Panny dworskie” stanowiły inspirację dla ekspozycji Antonio Azzato, wenezuelskiego artysty.

Główne bohaterki obrazu, młode infantki wyszły z ram i pojawiły się na ulicach Madrytu. Wkrótce lokalni artyści i inne sławne osoby miały szansę udekorować prawie dwumetrowe, białe rzeźby z włókna szklanego wedle uznania. Motywem przewodnim każdej interpretacji dzieła była subiektywna wizja stolicy według samego twórcy. Akcja miała za zadanie pokazać światu, co pięknego ma do zaoferowania miasto i pomóc zakochać się ponownie w hiszpańskim dziedzictwie kulturalnym. Z czasem panny dworskie wyjechały poza Hiszpanię – białe płótna pojawiły się nie tylko w innych miastach, ale także w naszym Hetmanie 😉

Uczniowie mieli szansę powtórzyć dokonania hiszpańskich artystów i samodzielnie ozdobić postaci infantek. Przez koronawirusa projekt nabrał nieco innego wydźwięku – powyższe przesłanie zaczęło odnosić się do ogółu dóbr kultury światowej, ich przemijania i tego jak wpływają na każdego z nas. Z pewnością była to świetna okazja do zdobycia wiedzy na temat kultury i sztuki Hiszpanii, a także do uzewnętrznienia tkwiącego w każdym z nas wewnętrznego artysty 😉

Martyna Justyniarska, 2e

W części prac zostały wykorzystane źródła internetowe.