Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Z przyjemnością informujemy, iż wśród 67 osób z Podkarpacia zakwalifikowanych do etapu okręgowego LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego znalazły się 3 uczennice Hetmana – Oliwia Ciba (1d), Jagoda Groszek i Paulina Orlińska (obie z klasy 3g).

Dziewczyny od początku roku (a może nawet od wakacji, gdyż tuż przed nimi pojawiły się zagadnienia na bieżący rok szkolny) poszukiwały materiałów, następnie poddały je szczegółowej analizie, a w końcu przygotowały prace pisemne, w których przedstawiły swoje refleksje na wybrane tematy.

Oliwia i Paulina zmierzyły się z problemem – Średniowiecze – „wieki ciemne”  czy czas metafizycznej refleksji nad światem i człowiekiem? Obydwie, choć pracowały w różny sposób i na innym materiale, doszły jednak do wspólnego wniosku, iż granica między średniowieczem a następną epoką została poprowadzona zbyt ostro, a pokutujący przez lata stereotyp „wieki ciemne” jest dla tego okresu krzywdzący. Osiągnięcia bowiem średniowiecznych twórców w zakresie filozofii czy polityki stały się podstawą dla myśli kolejnych pokoleń. Ciągle też stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów i literatów. Jagoda natomiast w swoich rozważaniach nt. Język w wyprawach do innych światów. Osobliwości językowe literatury science fiction i/lub fantasy na przykładzie innowacji leksykalnych i gramatycznych wprowadzanych w tekstach tych gatunków potwierdziła, iż język jest fascynującym narzędziem narracyjnym, a także jedynym narzędziem, poza wyobraźnią, którym pisarze mogą się różnie posługiwać. Zainteresowani (zwłaszcza fani Diuny) tym, co np. może znaczyć we fremeńskim Duy yakha hin mange. Duy punra hin mange, muszą sięgnąć albo do oryginalnego dzieła Franka Herberta, albo też zapytać naszą trzecioklasistkę.

Życzymy naszym uczennicom powodzenia, a ponadto cierpliwości w przygotowaniach do następnego etapu Olimpiady, który zostanie przeprowadzony 12 lutego br. Przed nimi bowiem jest jeszcze dużo do przeczytania w zakresie literatury, a także pozostaje do przeanalizowania wiele gramatycznych zawiłości. Fortes fortuna iuvat – los sprzyja śmiałym!

Informacje o osobach zakwalifikowanych znajdują się na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego.