Od Obertyna do Wiednia

Ruszyły zmagania uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Tegoroczna edycja w swoim bloku zmiennym koncentruje się na latach 1531 – 1683, czyli od zmagań polskiego żołnierza w bitwie pod Obertynem z Mołdawianami a kończąc na bitwie pod Wiedniem z Turkami. Bitwa pod Obertynem to świetne zwycięstwo patrona naszej szkoły Jana Amora Tarnowskiego a druga batalia rozsławiła polski oręż i króla Jana III Sobieskiego w Europie.

Uczniowie Hetmana licznie postanowili zgłębić tajniki wojenne swego patrona i z sukcesem wziąć udział w I etapie olimpiady.

Etap szkolny (pisemny i ustny) zakończył się zwycięstwem Pauliny Orlińskiej z klasy IIIg a drugie miejsce zajęła Alicja Sierant z IIIe, podium uzupełnił Mateusz Tarkowski z Ia. Wysoki poziom zaprezentowała pozostała czwórka uczestników, bez problemu awansująca do etapu rejonowego olimpiady: Jakub Tarkowski, Alan Jajko, Adam Sierant i Karol Walasek, wszyscy z klasy Ia.

Gratulujemy im sukcesu i życzymy samych dobrych odpowiedzi w kolejnym etapie, który odbędzie się 9 grudnia. (GK)