Od Cedyni do Orszy

Wystartowała Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa im. mjr  Marka Gajewskiego  „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.  Tegoroczna edycja w swoim bloku zmiennym koncentruje się na latach 972 – 1514, czyli symbolicznie od zmagań polskiego żołnierza w pierwszej historycznie bitwie pod Cedynią, a kończąc na  bitwie pod Orszą. Ta druga batalia wprowadza historię naszego oręża w erę nowożytną, pełną chwały i sukcesów. Warto nadmienić, iż w bitwie pod Orszą rozpoczynał swoją wielką karierę nasz patron hetman Jan Tarnowski.

Dzisiaj uczniowie Hetmana licznie postanowili zgłębić tajniki wojenne swego patrona i z sukcesem wziąć udział w I etapie olimpiady, którą udało się jeszcze przeprowadzić w warunkach stacjonarnych.

Etap szkolny (pisemny i ustny) zakończył się zwycięstwem Pauliny Orlińskiej z klasy 2g a drugie miejsce zajął Jan Kiełb z 2a, podium uzupełnił Maksymilian Ciźla także z 2a. Wysoki poziom zaprezentowała pozostała czwórka uczestników, bez problemu i z nadwyżką punktową awansująca do etapu rejonowego olimpiady: Jakub Dryś (2a), Emilia Nowak (3a), Hubert Gruca (2a) i Alicja Sierant (2e).

Gratulujemy sukcesów naszym uczniom i życzymy samych dobrych odpowiedzi w etapie rejonowym, który odbędzie się w grudniu. Niech idą w ślady wcześniejszych laureatów olimpiady (M. Majki i T. Strycharza), a przede wszystkim niech mają radość z poznawania tajników historii.

                                                                                                                                         (GK)