Nowy Rok, nowy miesiąc, a ten sam „Hetman”!

W Nowy 2021 Rok weszliśmy bez szczególnych fajerwerków, hucznych imprez, ale za to z ogromną nadzieją na normalność w codziennym życiu.

Przestawiliśmy od razu swój kalendarz, dostosowując się do narzuconych odgórnie terminarzy. Ta niespodziewana zmiana w kalendarium szkolnym przyśpieszyła czas na zimowy wypoczynek. I od razu przekonaliśmy się, że tak naprawdę odpoczywać trzeba umieć! Niektórym mogło się wydawać, że bez wyjazdów na górskie stoki nie będzie prawdziwego wypoczynku. Tymczasem okazało się, że nie tylko wyjazdy, ale nawet wyjścia z domu mogą być ograniczone. W drugim tygodniu ferii trochę poluzowano obostrzenia, a i zimowa aura pokazała nam, że  nie ma się co bać, tylko trzeba wychodzić na zewnątrz i czynnie regenerować swe siły. Kto chciał dobrze wypocząć w domu, mógł skorzystać z podpowiedzi umieszczonych na naszej stronie. Odpoczynek bowiem to nie nuda, lecz dobrze wykorzystany czas na realizację przyjemności, pasji, odnowienie kontaktów z bliskimi (choćby wirtualnie). Dobra książka, ciekawy film, inspirujący tekst mogą poprawić nasz nastrój, dobrze wpłynąć na regenerację sił fizycznych i psychicznych.

Dla naszych olimpijczyków okres przerwy semestralnej był jednocześnie czasem przygotowań do kolejnych etapów olimpijskich zmagań, z niektórych przedmiotów zaś właśnie w okresie ferii odbyły się eliminacje okręgowe. Pozytywne informacje dotarły do nas o kwalifikacjach do etapu centralnego dwóch uczniów z Olimpiady Historycznej oraz dwóch z Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Czekamy także na wyniki etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego, który dopiero co się odbył. Przed sobą mają jeszcze zmagania okręgowe uczniowie biorący udział w Olimpiadzie Chemicznej, Geograficznej, Literatury i Języka Polskiego, Wiedzy Ekonomicznej. O Diamentowy Indeks AGH walczyć też  w lutym będzie czterech uczniów z maturalnej klasy.

Jako wspomnienie z ferii otrzymaliśmy piękny upominek w postaci nagrań kolęd wykonywanych przez uczniów i nauczycieli w gronie rodziny czy przyjaciół. Melodie z projektu „Grajmy Panu” będą nam brzmieć w uszach aż do Wielkiego Postu. Miłym dodatkiem były także załączone zdjęcia i filmiki z zabaw na śniegu, które miały miejsce w ferie i tuż po nich.

Naukę w 2 semestrze rozpoczęliśmy 18 stycznia nadal w warunkach zdalnych. Z tej racji również wirtualnie odbyły się zaplanowane wcześniej imprezy – Dzień Czekolady, Dzień Pięknego Pisania. Ale to tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że czekolada jest dobra na wszystko, a piękne pismo ćwiczy charakter. Dzięki „przypominajkom” o Dniach Babci i Dziadka chyba nikt o nich nie zapomniał. Na kolejny biograficzny film, realizowany w ramach projektu „35 mm historii, literatury, biopic”, otrzymaliśmy zaproszenie w postaci zachęcającej recenzji „Teorii wszystkiego”.

Przez większość stycznia mogliśmy się cieszyć śniegiem i mrozem, za którymi tęskniliśmy od poprzedniej zimy. Śnieżne bałwanki, orły na śniegu, jazdę na sankach jedni mogli zaliczyć jako aktywność na lekcji wychowania fizycznego, inni natomiast dzielili się z nami pomysłami na smaczne posiłki w ramach edukacji zdrowotnej.

Ostatnia zaś bardzo pozytywna styczniowa wiadomość to wysoki wynik „Hetmana” w Ogólnopolskim Rankingu miesięcznika „Perspektywy”, plasujący nasze liceum wśród najlepszych szkół w kraju i dający 3 miejsce na Podkarpaciu, a 1 w Tarnobrzegu. To piękne dowartościowanie pracy uczniów i nauczycieli, choć wiemy, że i bez tego Hetmaniacy dalej będą jak najlepiej pracować. Tak jak i społecznie nasi uczniowie angażują się nie dla tytułu „Ośmiu Wspaniałych”, a po prostu by nieść pomoc innym, o czym może nas przekonać postawa 3 uczniów wyróżnionych w ubiegłorocznej edycji tego Konkursu.