Nikodem w walce o tytuł laureata

Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Dzieje Oręża i Losy Żołnierza Polskiego opublikował listę finalistów zakwalifikowanych do rywalizacji o tytuł laureata. Z radością informujemy, iż znalazł się na niej hetmański pierwszoklasista, Nikodem Szala – Jagiełło.

Tytuł finalisty, i w związku z tym zdaną już w pierwszej klasie  maturę z historii rozszerzonej, Nikodem już ma, a teraz zmierzy się w walce o tytuł laureata olimpiady. Specyfiką olimpiady zwanej potocznie „Dziejami oręża” jest to, że jej etap centralny ma dwuczęściowy charakter. Najpierw jej uczestniczy walczą o tytuł finalisty, pisząc pracę pisemną na wybrany temat, wyznaczony przez Komitet Główny. Zawody te odbywają się w miesiącu marcu. Następnie najlepsi uczniowie, wyłonieni na podstawie wyników wszystkich etapów kwalifikacji, spotykają się w Warszawie na drugiej części zawodów, aby walczyć o najwyższe olimpijskie laury.

Ta część zmagań ma zupełnie inny charakter, odbywa się w kilku wybranych przez komitet konkurencjach, takich jak np.: broń i barwa, geografia militarna, malarstwo batalistyczne, biografistyka, fotografia wojenna, poezja, historia Warszawy, biografistyka  itp. Uczeń np. losuje wybrany eksponat muzealny i musi go scharakteryzować w kontekście historycznym, czy odgrywa rolę przewodnika grupy w charakterystyce wybranych zabytków.

Zawody odbędą się w dniach 12 – 14 czerwca w Warszawie i Sulejówku. Życzmy Nikodemowi owocnych przygotowań i szczęścia do konkurencji wyznaczonych przez Komitet Główny oraz wylosowanych artefaktów historycznych.  (GK)

Więcej na https://olimpiadalosyzolnierza.pl/