Nikodem i Alan finalistami XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego!

Znamy już wyniki pierwszej, pisemnej części eliminacji centralnych olimpiady potocznie znanej jako Dzieje oręża. Ważnej, bo dającej zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii, po uzyskaniu oceny co najmniej dobrej z tej części zmagań.

Miło nam poinformować, iż ten warunek spełnił Alan Jajko, uczeń klasy drugiej oraz Nikodem Szala – Jagiełło uczeń klasy pierwszej (!) naszego liceum. Gratulujemy chłopcy takiego sukcesu już na tym etapie zgłębiania arkanów historii w szkole średniej.

Zawody odbyły się 16 marca w Rzeszowie a Alan i Nikodem zmierzyli się w analizie pisemnej z tematem roli Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna edycja olimpiady w zakresie zmiennym dotyczyła losów polskiego oręża w latach 1887 – 1922 czyli walki o niepodległość i granice. Organizatorami olimpiady skierowanej do uczniów zainteresowanych dziejami polskiej wojskowości są : Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka J. Piłsudskiego i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Obecnie czekamy na listę finalistów dopuszczonych do walki o tytuł Laureata olimpiady, zawody odbędą się tradycyjnie w Warszawie z końcem maja. (GK)

Więcej na: https://olimpiadalosyzolnierza.pl/2023/03/protokol-komisji-egzaminacyjnej-pierwszej-czesci-zawodow-centralnych/