Nietypowe święta w lutym cz. 1.

Przez jakiś czas na naszym szkolnym korytarzu pojawiały się kartki z kalendarza z informacją o nietypowych świętach. Tu kieruję ukłon w kierunku Opiekunki Sejmiku Uczniowskiego, która różnymi ciekawostkami stara się zainteresować młodzież. Niektórzy, młodzi czy starsi mogą bowiem nawet nie wiedzieć, iż jest coś takiego jak Kalendarz Świąt Nietypowych, w którym zostały zebrane z całego świata święta niemieszczące się w standardowych kalendarzach.

Co ciekawego jest w pierwszym tygodniu lutego?

Za sobą mamy już: 1 lutego – rocznicę zniesienia niewolnictwa na Mauritiusie, Dzień Gumy do Żucia, Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego oraz Dzień Ubezpieczenia Samochodu.

Drugiego dnia tego miesiąca można było świętować, poza tradycyjnym kościelnym świętem popularnie zwanym Matki Bożej Gromnicznej, związany z nim Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Do gustu mogła przypaść ta data wielu osobom jako Dzień Pozytywnego Myślenia, a dla wielbicieli filmowego humoru Dzień Świstaka (kto nie pamięta budzącego się co dzień Billa Murrey’a i jego pomysłów na zmianę, niech dla poprawy humoru obejrzy film o tym właśnie tytule). Mniej znany Światowy Dzień Mokradeł polecamy ekologom, a Dzień Handlowca osobom z branży zajmującej się kupnem i sprzedażą różnego rodzaju asortymentu. Dzień Niedźwiedzia to dla niecierpliwie oczekujących wiosny, ale możemy też pomyśleć, że  jakby na cześć naszej lubianej Pani Miś, z kolei Dzień Naleśnika dla łasuchów i ćwiczących na „smacznym WF-ie”.

3 lutego to dzień ważny dla Japończyków – Światowy Dzień Kopania Rowów, jest to bowiem dyscyplina sportowa w Japonii. Obchodzimy ponadto Dzień Wyborów, dla upamiętnienia prawa obywateli do udziału w wyborach oraz poszanowania demokratycznych praw i wolności obywatelskich. Na Podlasiu świętują Dzień Podlaskiej Muzyki, a właściciele golden retrieverów nie mogą zapomnieć o święcie swych pupili. Dla łasuchów znów coś pysznego – Dzień Ciasta Marchewkowego.

Jutro, czyli 4 lutego, obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, promujący przede wszystkim profilaktykę tej choroby. Dzień Gumy Balonowej to czas na szczególne przyjemności dla najmłodszych, a Światowego Dnia Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego na pewno nie będą świętować weganie i wegetarianie, a ci, którzy ze „słodyczy” najbardziej lubią kotlet schabowy…

5 tegoż miesiąca święta patronka przypomni, iż  „gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi” albo „w dzień Agaty, to dopiero pół zimy rogatej”. Koniecznie też trzeba pamiętać o Dniu Nutelli.

W niedzielę zaś, 6 lutego, należy posłuchać choć jednej piosenki Boba Marleya (ten dzień na Jamajce i w Etiopii jest świętem narodowym, ustanowionym dla uczczenia popularnego muzyka reggae) oraz pamiętać też wypada o złożeniu życzeń Dorotom i Amandom, Antoniemu, Bogdanowi, Bohdanowi i …

Ciekawych odsyłam do stron http://kalendarzswiatnietypowych.pl/, https://www.kalbi.pl/kalendarz-2022, http://kalendarzswiatnietypowych.pl/luty/