Nasza absolwentka w drodze na Mont Blanc

Książka „Zaklinanie węży w gorące wieczory” (wyd. Czarne 2022),  debiut powieściowy Małgorzaty Żarów, absolwentki naszego liceum, została nominowana w międzynarodowym konkursie o Nagrodę Grand Continent 2022!

Grand Continent jest przyznawaną co roku nagrodą literacką dla najlepszych debiutów – książek napisanych w języku francuskim, hiszpańskim, niemieckim, polskim i włoskim. W skład komisji konkursowej wchodzą wybitni autorzy z różnych krajów (z Polski m.in. Agata Tuszyńska), a jej obrady są kilkuetapowe. W tym roku, zaledwie dwa dni temu, 24 października jury wskazało piętnaście najciekawszych debiutów, w tym zaszczytnym gronie znalazły się trzy teksty z Polski, a wśród nich „Zaklinanie węży…” Małgorzaty Żarów. 8 listopada z piętnastki nominowanych wybrana zostanie finałowa piątka, a 18 grudnia – ogłoszony zwycięzca. Ciekawostką związaną z przyznawaniem Grand Continent jest to, że jurorzy ogłaszają werdykt na wysokości 3466 m na wejściu na Mont Blanc (Punkt Helbronner). Wybór takiego miejsca nie jest przypadkowy, a pomysłodawcy uzasadniają go następująco:

„Od czasów Chateaubrianda, Hegla, Goethego czy Micheleta, Mont Blanc jest kluczowym elementem europejskiej wyobraźni, punktem stycznym kultur, które ją ukształtowały, zwierciadłem zrywów i postępów, które ją wytworzyły. Podważamy obyczaje organizowania europejskich nagród literackich w salonach lub kawiarniach dużych miast, gdyż sądzimy, że umiejscowienie nagrody literackiej na szczycie Mont Blanc może być źródłem inspiracji i innowacji”.

Bardzo jesteśmy dumni z międzynarodowych osiągnięć artystycznych naszej absolwentki i życzymy jej satysfakcji z literackiej wspinaczki! Trzymamy kciuki za finał!

Więcej o nagrodzie : https://3466.eu/pl/

https://goingapp.pl/more/nagroda-grand-continent-mateusz-pakula/