Muzyczny wieczór w Filharmonii!

W piątek, 10 marca br., uzdolniona młodzież z chóru Vox Hetmaniae wybrała się do Filharmonii Podkarpackiej na koncert symfoniczny. Była to nagroda za pełne zaangażowanie w działalność zespołu, wytrwałość, a przede wszystkich za piękny śpiew w muzycznej harmonii. Wyjazd zorganizowała prowadząca chór p. Joanna Szpyt, a towarzyszyły jej nauczycielki: p. Marzena Jarzyna oraz p. Urszula Żak, które także śpiewają w zespole.

W programie znalazły się dwa dzieła współczesnych kompozytorów: „Msza Niepodległości” autorstwa prof. Stanisława Krawczyńskiego z krakowskiej Akademii Muzycznej (osobiście dyrygował orkiestrą i chórem) oraz utrzymana w rytmie tanga „Missa a Buenos Aires” argentyńskiego kompozytora Martina Palmeri. Obydwa dzieła zostały przygotowane z rozmachem i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

„Msza Niepodległości” nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości oraz idei wolności została napisana na głos solowy, chór oraz zespół instrumentów dętych i perkusyjnych. Każda z części utworu melodycznie nawiązywała do polskich pieśni historycznych, będących jej inspiracją muzyczną. Prawykonanie, z udziałem chórów krakowskich, miało miejsce w Krakowie 10 listopada 2019 roku.

„Missa a Buenos Aires”, znana również jako Missa del Tango, powstała w 1996 roku w Argentynie i przez cały czas święci tryumfy na estradach koncertowych całego świata. Utwór został napisany na głos solowy, chór, akordeon, fortepian i instrumenty smyczkowe. Stylistycznie i rytmicznie dzieło nawiązuje do stylu „Tango Nuevo” oraz kompozycji Astora Piazzoli.

Obydwa utwory – odmienne w swym charakterze zostały pięknie zaprezentowane przez solistów: sopranistkę Jolantę Kowalską- Pawlikowską, akordeonistę prof. Pawła Palucha, pianistkę Magdalenę Żak de Carvalho, Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej oraz chór Instytutu Muzyki UR pod kierownictwem dr Katarzyny Sobas.

Piątkowy wieczór wypełnił nas muzyką: dźwiękami oraz rytmem. Niech pozostanie ona inspiracją do rozwoju naszych talentów! (JSz)