Mikołaj Nowak finalistą 52. Olimpiady Biologicznej!

W dniach 21-24 kwietnia 2023 obył się finał 52. Olimpiady Biologicznej, w którym Mikołaj Nowak, uczeń klasy IVe, zajął 36. miejsce w Polsce i tym samym uzyskał tytuł finalisty.

To bardzo duże osiągnięcie, bo jak przyznali sami organizatorzy, tegoroczne zadania olimpijskie okazały się wyjątkowo trudne. Sam przebieg zawodów centralnych jest dla uczestników bardzo wymagający i męczący. W piątek, 21 kwietnia, miało miejsce oficjalne rozpoczęcie i zapoznanie zawodników z pracowniami Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, w których następnego dnia odbywała się część praktyczna. Uczniowie wykonywali zadania w Pracowniach: Biochemii, Bioinformatyki i Statystyki, Zoologii oraz Botaniki. W każdej z pracowni na wykonanie zadania było po 90 min, w sumie więc 6h wyczerpującej pracy umysłowej i praktycznej. Szczególnie trudne dla uczestników okazały się pracownie z biochemii oraz bioinformatyki i statystyki. W niedzielę o godzinie 8:00 rozpoczął się egzamin pisemny obejmujący 40 zadań ze wszystkich dziedzin biologii. Po zakończeniu części pisemnej rozpoczęły się obrony prac badawczych, które uczniowie wykonywali i opracowywali kilka miesięcy wcześniej.

To wielki wysiłek i emocje bronić swojej pracy przed gronem doświadczonych doktorów i profesorów nauk biologicznych, ale i tu Mikołaj poradził sobie świetnie, bo nie tylko, że obronił swoją pracę, ale nawet uzyskał ocenę wyższą niż w recenzjach przed obroną, musiał się więc na koniec wykazać umiejętnościami krasomówczymi i zdolnością do błyskotliwej dyskusji oraz argumentacji. Ostatniego dnia zawodów odbyło się uroczyste zakończenie, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Wtedy Mikołaj usłyszał zasłużone: „Gratulujemy tytułu finalisty 52. Olimpiady Biologicznej”. Warto dodać, że tytuł finalisty daje tegorocznemu maturzyście 100% na maturze rozszerzonej z biologii! Mikołaj, my również gorąco Ci gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych i nie tylko, tak trzymaj!!! (KW)