Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wtorek, 21 lutego 2023r. upłynął w „Hetmanie” pod znakiem obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uroczystość rozpoczęło wystąpienie uczennic klasy II „c” Klaudii Huk i Wiktorii Orlińskiej, które przybliżyły genezę święta, jego rolę oraz wskazały na sposoby walki o zagrożone wyginięciem języki. Następnie przedstawiciele klas pierwszych i drugich wzięli udział w III Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Zaszczytny tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobyła uczennica klasy II„b” Roksana Dziura, zaś dwa tytuły Wicemistrzów Pięknego Czytania przypadły Patrycji Gorczycy, uczennicy klasy I„b” i Dominice Kowalskiej, uczennicy klasy I„c”. Nagrodzonym gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zachęcając całą szkolną społeczność do czytania książek oraz troski o język ojczysty.

Uczniów klas pierwszych zapraszamy w piątek na lekcji wychowawczej do obejrzenia filmu pt. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przygotowanego przez kolegów z obecnej klasy III „d’ pod opieką pani Doroty Rzeźnik. Dowiedzą się z niego m.in. o  zasadach poprawności językowej, spojrzeniu na język i jego rolę w twórczości artystów dawnych i współczesnych. (DRz)