Lutek bywa różnie zmienny: pół zimowy, pół wiosenny!

Lutek bywa różnie zmienny: pół zimowy, pół wiosenny (przysłowie ludowe) – i taki rzeczywiście był ten miesiąc w bieżącym roku, w którym zimowa aura przeplatała się ze zwiastunami wiosny. Przez dwa pierwsze tygodnie realizowaliśmy edukację zdalną, przez dwa następne wypoczywaliśmy podczas tzw. przerwy semestralnej. Tylko maturzyści mieli niezły zawrót głowy, bo raz konsultowali się w szkole, a raz siedzieli przed komputerami. Zainteresowani potwierdzili, że zdecydowanie woleliby to pierwsze, jednak musieli  się dostosować do nagłych zmian spowodowanych zewnętrznymi okolicznościami. Deklaracje wyboru przedmiotów zostały już potwierdzone, a że do maja coraz mniej czasu, to teraz tylko należy przyspieszyć tempa i zabrać się za powtarzanie.

Można powiedzieć z jednej strony, że niewiele działo się w tym minionym miesiącu, a z drugiej, że mieliśmy okazję dowiedzieć się wiele o różnych ciekawych projektach jak: z języka hiszpańskiego Día de los enamorados, czyli Walentynki Językowe, z geografii – Cudze chwalicie, języka polskiego – Chłopi a  MDJO, wychowania fizycznego – Witaminowy WF, jak też poznać nietypowe dni i święta w lutym oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponadto Hetmaniak TV przypomniała nam Dzień Planszówek, zorganizowany w styczniu przez Sejmik Uczniowski, oraz podsumowała wydarzenia I semestru. Pan Dyrektor zaś pięknie podziękował za ludzką życzliwość, okazaną przy rozliczaniu PIT-ów za 2020 rok, gdyż dzięki uzyskanym środkom zostały ufundowane stypendia Rady Szkoły oraz udzielono wsparcia na rozwijanie pasji i zainteresowań hetmańskiej młodzieży.

Hetmaniacy dobrze zaprezentowali się w kolejnych olimpiadach – 7 osób awansowało do etapu okręgowego z Olimpiady Przedsiębiorczości, a 1 do finału Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Przez ferie intensywnie pracowali ci, o awansach których już wcześniej pisaliśmy, a którzy będą startować w dalszych etapach olimpiad i konkursów.

Naszych uczniów nie zabrakło również na warsztatach translatorskich w Sandomierzu ani na spotkaniu z gościem kółka fotograficznego. Pojawili się też w różnych miejscach Podkarpacia, gdzie realizują swoje projekty społeczne. Chcieć to móc, a najważniejsze, że naszym młodym ludziom chce się działać. Widać to też w ostatnich dniach, gdy nasi wolontariusze ruszyli z różnymi akcjami pomocowymi dla osób z Ukrainy. Niestety, tegoroczny luty zapamiętamy wszyscy, gdyż 24 dnia tego miesiąca rozpętała się wojna za naszą wschodnią granicą. I oby ten konflikt, z którym nie można się pogodzić, jak najszybciej się zakończył!

Hetman gościł również w Małem Cichem, a uczestnicy „białej szkoły” wrócili z niezapomnianymi wrażeniami i lepszymi umiejętnościami jazdy na nartach, snowboardzie.

Tuż po powrocie z ferii obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego (choć w oficjalnym kalendarzu to międzynarodowe święto przypada 21 lutego), czego uwieńczeniem był II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Gratulujemy mistrzowi i dwóm wicemistrzyniom oraz wszystkim, którzy pokazali, że współczesna młodzież czyta i to całkiem pięknie!

Jeśli ktoś obiecał Wam, że zrobi coś na 29 lutego, to już z góry skłamał, gdyż  w tym roku nie było miesiąca przestępnego, ale może znał powiedzenie starożytnych Ad Kalendas Graecas, czyli na greckie kalendy, a po prostu nigdy, gdyż w Grecji takiego terminu nie używano.

Szukajmy pozytywnych zmian – choćby zmniejszone obostrzenia związane z pandemią, powrót do edukacji stacjonarnej. Popatrzmy też na zmiany w harmonogramie szkolnym – wkrótce odbędą się odłożone imprezy – X Noc Chemików, Biologów i FizykówV Memoriał Pływacki im. J. Salika.  Szukajmy wiosny wokół nas oraz dążmy też do dobrych zmiany w sobie i w świecie. Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości – J. F. Kennedy.