Laureatki wojewódzkiego finału IX Dyktanda Niepodległościowego

IX edycję Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” na Podkarpaciu w fantastycznym stylu wygrała uczennica klasy I „b”, Roksana Dziura. W gronie laureatów konkursu, na miejscu VI, znalazła się również trzecioklasistka, Paulina Orlińska.

Obie dziewczyny mają powód do radości po znakomitym występie w rozgrywkach prestiżowego dyktanda, które choć odbywa się w formie potyczek na szczeblu wojewódzkim, ma jednak ogólnopolski zasięg (rokrocznie poszerzany o kolejny region). W 2021 r. ortograficzne zmagania w trzech kategoriach wiekowych (młodsze, starsze klasy ze szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe) toczyli uczniowie z  województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i pomorskiego. Na Podkarpaciu finał konkursu przeprowadzono w Wiśniowej, 26 października. Naszą szkołę godnie wtedy reprezentowały: Roksana Dziura, Maja Kotulska i Paulina Orlińska.  Mistrzynie ortografii z „Hetmana” sprawdzały swoją wiedzę i umiejętności językowe w dyktandzie pod tytułem „Śmiech niekoniecznie wesoły”. Tematem tekstu była działalność polskich kabaretów na tle burzliwej dwudziestowiecznej historii naszej ojczyzny. Głównym bohaterem opowieści stała się  krakowska Piwnica pod Baranami. W dyktandzie roiło się od pułapek ortograficznych, a jedną z nich na pewno był zapis nazwy legendarnego kabaretu założonego przez Piotra Skrzyneckiego.

Wczoraj, 8 listopada, ogłoszono wyniki konkursu i podano listę laureatów. Gratulujemy Roksanie pięknego zwycięstwa w tych zawodach, a Paulinie – zajęcia wysokiego miejsca! Mamy nadzieję, że dla całej naszej hetmańskiej ekipy mistrzyń ortografii, start w konkursie był przede wszystkim ciekawą przygodą, dobrą zabawą, szansą na poznawanie języka ojczystego i polskiej historii oraz lekcją patriotyzmu – wyjątkową, dojrzałą formą włączenia się w obchody Święta Niepodległości. (RD)

Lista laureatów konkursu (pdf)