Krajobrazy Londynu

Od wczoraj w galerii “hetmańskiego” koła fotograficznego w korytarzu przy sali nr 22 możemy podziwiać wystawę fotografii autorstwa Olivii Babiarz z klasy 2A.

Olivia już kilkukrotnie dzieliła się z nami swoimi zdjęciami z Londynu w ubiegłym roku, jednak z powodu pandemii nasze wystawy ograniczały ile do publikacji na stronie internetowej szkoły. W tym roku natomiast możemy podziwiać jej prace na żywo, a wystawa nosi tytuł “Krajobrazy Londynu”. Olivia lubi fotografię uliczną, a ponieważ w ubiegłym roku sporo czasu spędzała w Londynie, stąd tematów do fotografii jej nie brakowało. Fotografia uliczna wymaga wrażliwości na otaczające nas środowisko, cierpliwego poszukiwania kadru, a może przede wszystkim spostrzegawczości, aby w dynamice życia miasta uchwycić jakieś ulotny moment, tak jak zdefiniował to Henri Cartier-Bresson, według którego w fotografii liczy się tzw. “decydujący moment”, czyli chwila kiedy kilka aspektów fotografii (np. temat, tło, kompozycja, światło) układają się w idealną i ulotną całość.

Olivia sama mówi o swoim fotografowaniu w następujący sposób: “Okres pandemii wykorzystałam aby poznawać Londyn, który jest bardzo dynamicznym i ciągle zmieniającym się miastem. Uwielbiam fotografować zdjęcia uliczne, ponieważ w liniach miejskiego krajobrazu, w dobrej architekturze, w dynamice miasta tkwi proste piękno. Dużo uroku dla mnie mają zdjęcia uchwycone spontaniczne. Czasami idąc ulicą, wcale nie planuję robić zdjęć, ale tak się składa, że zafascynuje mnie jakiś kawałek przestrzeni, jakiś element architektury, która wydaje się przyjemna z punktu widzenia estetyki i przykuwa moją uwagę. W takich momentach fotografia pozwala uchwycić w kadrze ulotność danego momentu w czasie, danej chwili, specyficznego światła czy koloru…“

To może być doskonała inspiracja dla nas wszystkich, aby poprzez fotografię starać się uchwycić unikalnego chwile codziennego życia. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wybranych fotografii Olivii na żywo w szkolnej galerii! (AK)