Każdy jest wyjątkowy!

Bądźmy solidarni. Współdziałajmy, współodczuwajmy, pomagajmy.

Życie bez drugiego człowieka nie ma sensu, a czasami jest wręcz niemożliwe. Nawet jeśli przychodzi taki moment, że chcemy pobyć sami ze sobą to na dłuższą metę staje się to bardzo smutne i nieznośne.

Mamy dzisiaj dla Was propozycję zapoznania się z wyjątkową książką i fantastycznym filmem. Poznajcie recenzje naszych uczennic.

Natalia Matyka kl.1c

Z  całą pewnością możemy stwierdzić, że te ferie zimowe są szczególne, dlatego w tym trudnym, wolnym czasie warto zrelaksować się i przeczytać książkę, która przypomni nam o ważnych wartościach i da iskierkę nadziei na lepsze jutro.

Taką książką może być np. “Cudowny chłopak” autorstwa R. J. Palacio. 

Jest to jedna z bardziej wzruszających powieści jakie możemy przeczytać. Opowiada o małym, chorym chłopcu. August jest inteligentnym, dowcipnym dzieckiem, którego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz. 

Do tej pory postrzegał siebie jedynie przez pryzmat bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Jednak przychodzi czas, gdy August idzie do szkoły, w której przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów. Historia tego chłopca ukazuje okrutność wielu ludzi, którzy zbyt szybko oceniali wygląd chłopca nie znając jego historii. Główną myślą tej powieści jest podkreślenie i wskazanie wewnętrznej wyjątkowości  w każdym z nas. Zbyt szybkie ocenianie jedynie wyglądu, bez poznania bliżej danej osoby, jest często bardzo krzywdzące. Pamiętajmy, że każdy wyjątkowość, wrażliwość i swą wartość nosi w sercu.

Zachęcam również do obejrzenia ekranizacji “Cudownego chłopaka” z 2017 roku. 

Natalia Kmuk kl.1a

Film, który miał się pojawić podczas Szkolnej Nocy Filmowej, ale z wiadomych względów nie udało się go wspólnie obejrzeć to „Nietykalni”. Francuska produkcja w reżyserii  i  według scenariusza Oliwera Nakache i Erica Toledano. 

Historia przedstawiona w filmie zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany wskutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch różnych światów daje początek niewiarygodnym przygodom i pięknej przyjaźni .

Film wzrusza, ale i rozśmiesza. Pokazuje nam wiele ważnych wartości. Mówi, że każdy z nas zasługuje na drugą szansę, że pozory mylą. Nie możemy oceniać nikogo po kolorze skóry, wyglądzie ponieważ nie znamy jego doświadczeń życiowych, ani przeżyć. Ta historia pozostaje w pamięci na długo.

Zachęcam do obejrzenia „Nietykalnych” – filmu , który nie tylko jest zabawny,  świetnie nakręcony, to przede wszystkim wyzwala w nas uczucie empatii  i właściwe zrozumienie potrzeb drugiego człowieka.