Janek laureatem 34. Olimpiady Filozoficznej

W minioną sobotę, 23 kwietnia 2022 r., odbyły się  zawody centralne 34. Olimpiady Filozoficznej, podczas których tytuł laureata wywalczył uczeń naszej szkoły, Jan Kiełb.

Sukces ten to zwieńczenie pięknej, ale i trudnej drogi olimpijskiej. Jak sam Janek przyznaje, do startu w filozoficznych zmaganiach przymierzał się od klasy pierwszej, by ostatecznie podjąć decyzję o udziale dopiero w klasie maturalnej. Dzięki znakomitej organizacji pracy, oczytaniu i umiejętności łączenia informacji z różnych dyscyplin udało mu się usystematyzować oraz poszerzyć wiedzę z zakresu historii filozofii w stopniu wykraczającym daleko poza wymagania postawione przed uczniem zdającym egzamin maturalny z przedmiotu „filozofia”.

Ta wiedza doceniona została przez komisję, przed którą Janek w sobotę składał ostatni olimpijski egzamin. W etapie centralnym zakwalifikowani do niego uczniowie mają za zadanie przeprowadzić obronę eseju z etapu szkolnego oraz analizują wylosowany fragment tekstu filozoficznego. Nasz trzecioklasista rozważał problem: Czy można usprawiedliwić przemoc w polityce? Czy możliwa jest polityka bez przemocy? Analizował również fragment z pism św. Augustyna.

Gratulujemy Jankowi wspaniałych osiągnięć i wierzymy, że zdobyta wiedza zaprocentuje w przyszłości, bo – jak mawiał Hegel: „Kto patrzy na świat rozumnie, na tego i świat patrzy rozumnie”.