Jakub i Maksymilian finalistami XLVII Olimpiady Historycznej

Ostatni weekend był pracowity dla uczestników zawodów centralnych Olimpiady Historycznej edycji 2020/21. Miło nam donieść, iż finalistami tegorocznej imprezy zostali uczniowie drugiej klasy Hetmana Jakub Dryś oraz Maksymilian Ciźla. Tym samym zapewnili sobie przysłowiową „setkę” na maturze z tego przedmiotu na rok przed terminem własnego egzaminu dojrzałości! Brawa dla chłopaków za pracę w trudnym roku pandemicznym i specyficznej formule olimpijskiej, tegorocznych zawodów.

Etap centralny zawodów składał się z trzech egzaminów, dwa odbywały się w formule stacjonarnej w siedzibach Komisji Okręgowych a trzeci w trybie online.

Pierwsze zadanie polegało na napisaniu własnej narracji historycznej na temat „Pozycji Jagiellonów w Europie w latach 1386 – 1492”. W ten sam dzień po krótkim odpoczynku chłopcy zmierzyli się z analizą źródeł (ten typ zadania występuje wyłącznie na etapie centralnym OH), tym razem było to 5 tekstów z epoki tyczących się  problematyki Ustawy sukcesyjnej Bolesława Krzywoustego. Zadania odnosiły się do sprawdzenia zasad krytyki wewnętrznej źródła. Po sobotnim „oddechu” w niedzielę należało jeszcze zdać egzamin ustny przed komisją za pomocą platformy teams. Dwa pytania odnosiły się do problematyki ogólnej epoki (np. geneza i skutki Unii kalmarskiej) a pozostałe do tematyki lektur, zaproponowanej komisji przez ucznia. A potem należało już tylko czekać na wyniki….

Gratulujemy chłopcom sukcesu i niech inni uczniowie Hetmana idą w ich ślady w przyszłorocznych edycjach różnorakich olimpiad.

Więcej http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/aktualnosci/62                                             (GK)