Jagoda laureatką XVII Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila

Nadzwyczaj miła wiadomość dotarła do nas wczoraj z Poznania. Jagoda Groszek, uczennica klasy 4g, została laureatką Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila, organizowanego przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół średnich, polskich i zagranicznych placówek. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach: poetyckiej, prozatorskiej, przekładu literackiego oraz etiudy filmowej. Nad werdyktem pracuje Jury konkursu, w skład którego wchodzą pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej UAM: prof. UAM dr hab. Irena Górska, dr Krzysztof Hoffmann, prof. UAM dr hab. Marcin Jaworski, dr Sylwia Karolak, prof. dr hab. Ewa Kraskowska, prof. UAM dr hab. Ewa Rajewska – przewodnicząca jury, prof. UAM dr hab. Marcin Telicki i prof. dr hab. Elżbieta Winiecka.

19 kwietnia 2023 r. w pięknej sali Śniadeckich Collegium Maius w Poznaniu miała miejsce uroczystość rozstrzygnięcia XVII odsłony konkursu o Nagrodę FanFila. W kategorii „Poezja” II nagrodę otrzymała uczennica naszej szkoły za zestaw wierszy. Prowadzący tę część uroczystości dr hab. Marcin Jaworski podkreślił „królewski” charakter kategorii, dlatego werdykt ogłaszany był jako wyjątkowy, ostatni i podsumowujący uniwersyteckie wydarzenie. Juror z satysfakcją stwierdził, że „poezja żyje” i „jest kobietą”, czego dowodem są wiersze laureatek. Zwrócił jednak uwagę na to, jak trudno młodemu adeptowi sztuki słowa znaleźć swój, oryginalny sposób wypowiedzi, czyli „ustanowić język w języku”. Bardzo sympatycznym akcentem i jednocześnie znakiem poważnego potraktowania pracy młodych artystek było wygłoszenie laudacji na cześć każdej z nich(!). W wierszach Jagody dostrzeżono świeżość nieskomplikowanego języka, którym poetka zdaje sprawę z oglądu rzeczy i przestrzeni na pozór oczywistych. Jej utwory – wg jurorów – wchodziłyby w ciekawy dialog np. z poezją Piotra Sommera.

Gratulujemy wspaniałego wyróżnienia i życzymy weny twórczej! Dorota Masłowska przygotowując się do matury, napisała debiutancką powieść, dzięki której z przytupem weszła na literacki parnas. Co Ty na to, Jagódko?

Werdykt: https://fanfil.amu.edu.pl/pl/aktualnosci/werdykt-jury-xvii-edycji-konkursu-literackiego-o-nagrode-fanfila/

Tu relacja z poznańskiej uroczystości; o poezji Jagody od 1:23:57

https://www.youtube.com/watch?v=BvUd5qWHKCs