IX Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

Do wojewódzkiego finału IX Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, który rozegrany zostanie już wkrótce w Wiśniowej, zakwalifikowały się: Roksana Dziura (1b), Maja Kotulska (3f) oraz Paulina Orlińska (3g).

Dyktando Niepodległościowe to coroczny konkurs ortograficzny, który rozgrywany jest na etapach wojewódzkich prawie w całej Polsce. Jego organizatorem są: Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów. Turniej cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy wciąż rosnąca liczba uczestników (w ubiegłym roku wystartowało w ortograficznych potyczkach 25 tysięcy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z 7 województw). Zawody są nie tylko sprawdzianem wiedzy i umiejętności ortograficznych, ale służą także popularyzacji wiedzy historycznej. W tym roku tematem dyktanda wstępnego były działalność patriotyczna ojców odzyskania niepodległości 1918 roku, wśród nich przywódców narodowych Górnego Śląska,  Wojciecha Korfantego i Alfonsa Zgrzebnioka.

29 września odbyły się eliminacje szkolne dziewiątej już odsłony Dyktanda Niepodległościowego, w których „Hetmana” reprezentowała dziewczęca drużyna w składzie: Roksana Dziura (1b), Jagoda Groszek (3g), Maja Kotulska (3f), Aleksandra Majchrowska (1a) i Paulina Orlińska (3g). Dziewczęta pięknie poradziły sobie z ortograficznymi pułapkami, uzyskując regulaminowe min. 75% punktów. Tym razem jednak wojewódzka komisja podniosła pułap kwalifikacyjny i do finałowej rozgrywki przeszły wyłącznie osoby z wynikiem powyżej 81,5 pkt na 100 możliwych do zdobycia. W tej grupie znalazły się trzy nasze uczennice: Roksana Dziura, Maja Kotulska, Paulina Orlińska. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom, a za Roksanę, Maję i Paulinę trzymamy kciuki w finałowych zmaganiach! (RD)