II Letnie Pokazy Chemiczne i Fizyczne

We wtorek 14 czerwca, w naszej szkole odbyły się II Letnie Pokazy Chemiczne i Fizyczne. Mimo wietrznej pogody i nadciągającej burzy uczniowie „Hetmana”, jak i okolicznych szkół podstawowych, na świeżym powietrzu mogli zobaczyć zjawiska znane dotychczas jedynie teoretycznie z lekcji przedmiotów ścisłych. Część chemiczna, za którą odpowiedzialni byli uczniowie Hubert Lasota (2b) i Maja Kotulska (3f) pod opieką pani Magdaleny Ciach, obejmowała różnego rodzaju znane i lubiane, jak i nowe doświadczenia. Mogli w nich brać udział również odważni chętni, nieobawiający się np. płonącej dłoni, przez podpalenie znajdującej się na niej piany z łatwopalnym gazem.

Za część fizyczną odpowiedzialni byli natomiast uczniowie Kamil Trznadel i Jan Sroczyński (2d) oraz Ignacy Rzepecki (3g), którzy pod opieką pana Marek Kierzkowskiego i pana Krzysztofa Wolskiego postanowili odświeżyć informacje z tegorocznej Nocy Biologów, Chemików i Fizyków, jak i zaprezentować działanie panujących praw fizyki w praktyce. Z pomocą publiczności udało się im pokazać, m.in. znaczenie siły tarcia, oporu powietrza czy centralnego położenia masy, co ostatecznie skłoniło nawet do rozważań na temat kształtowania się wszechświata po Wielkim Wybuchu.

Oprócz osób rozszerzających przedmioty ścisłe, efektywne doświadczenia oraz ciekawe i jasne wyjaśnienia, często uważanych za trudne, fizycznych zjawisk przyciągnęły również humanistów, nauczycieli oraz przyszłych uczniów „Hetmana”, zaciekawionych działaniem otaczającego nas świata.

(ZN, NP, kl. II „c”)