Humaniści na wykładach na Uniwersytecie Rzeszowskim

W środę, 27 maja 2026 r., uczniowie klas 1A i 2A pod opieką pana Grzegorza Kobylskiego wybrali się do Rzeszowa. Odwiedzili wydział historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, na którym mieli okazję wysłuchać trzech interesujących wykładów. Ich tematyka była bardzo różnorodna; pierwsza prelekcja dotyczyła kształtowania się i funkcjonowania granic na przestrzeni wieków – Emigranci, przemytnicy, podróżnicyProblemy graniczne w XIX w Europie,( dr hab. prof. UR Jerzy Kuzicki). Uświadomiło to nam, że granice i problemy ich przekraczania dotyczą historii człowieka od początku, gdy tylko stworzył cywilizację, a tak bardzo aktualne są we współczesnym świecie.

W drugim wykładzie przedstawiono historię prac nad sztuczną inteligencją i przełomowe dla niej wydarzenia – Historia i współczesność sztucznej inteligencji . Dr hab. prof. UR Jarosław Kinal pokazał nam, że sztuczna inteligencja zaczęła się już kształtować w XIX w., zaś jej historia to okresy wzrostu i wyhamowania w tzw. zimach IA. Trzecia prelekcja natomiast poruszała temat naukowego podejścia do powstania zjawiska  narodu – Jak się tworzy naród (dr hab. prof. UR Jan Pisuliński). Prelegent zaprezentował jego aspekty historyczne, kulturowe, polityczne a także psychologiczne, odwołując się do założeń prof. Benedicta Andersona.

Wyjazd pozwolił nam na szersze spojrzenie na problemy współczesnego świata oraz wprowadził w atmosferę akademickości. Nasze spotkanie z nauką na akademickim poziomie odbyło się w ramach programu współpracy Hetmana z Instytutem Historii UR.

Wycieczka odbyła się w miłej atmosferze, a uczniowie mogli doświadczyć namiastki studenckiego życia i lepiej poznać UR. Może ktoś podejmie tu kiedyś studia? Kierunków jest wiele…

Ustawienia dostępności