Hetmański marzec

Ma­rzec. Wra­ca­my z par­ku. Wresz­cie prze­szła zima.
Z pod stop­nia­łe­go śnie­gu wyj­rza­ły mu­ra­wy.
Drze­wa na­gie, lecz pierw­sze kieł­ku­ją już tra­wy,
Choć na sta­wie zie­lo­ny, cien­ki lód się trzy­ma.

(L. Staff, Marzec)

Marzec był w bieżącym roku szkolnym najdłuższym miesiącem nauki (23 dni szkolne, bez wolnego w postaci ferii czy dni świątecznych), a jednocześnie najbardziej intensywnym.

Każdego wręcz dnia coś się działo i nie sposób było czegokolwiek wcisnąć do  i tak napiętego harmonogramu.

Rozpieściła nas prawie wiosenna aura panująca przez większość miesiąca, która zmieniła się drastycznie pod jego koniec, a my jakbyśmy zapomnieli, że w marcu jak w garncu

Cały czas myśli nasze krążą wokół konfliktu na Ukrainie, budzimy się każdego dnia z pytaniem – czy jeszcze świat istnieje? Od początku wyrażaliśmy swą solidarność z osobami skrzywdzonymi przez wojnę, całą społecznością zaangażowaliśmy się w zbiórkę środków potrzebnych dla uciekinierów. Nasi młodzi woluntariusze, harcerze nie bali się wyjazdów na polsko-ukraińską granicę czy też udzielenia schronienia tym, którzy z narażeniem życia musieli opuścić swą ojczyznę. I nie były to tylko jednorazowe akcje. Oby ten „dziwny czas” wojny minął jak najszybciej!

Marzec obfitował w pozytywne informacje o kwalifikacjach naszych uczniów do finałów olimpiad i konkursów przedmiotowych.

Już wiemy, że wśród tegorocznych maturzystów są dwie laureatki i jedna finalistka Olimpiady Wiedzy o Prawie, dwie laureatki Konkursu Chemicznego Politechniki Krakowskiej. Do finału Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zakwalifikowały się także dwie uczennice z klas 3 po SP, w finale Olimpiady Geograficznej weźmie udział jeden uczeń, a w Olimpiadzie Przedsiębiorczości będzie nas reprezentować trójka być może przyszłych przedsiębiorców. Jeden maturzysta pilnie przygotowuje się do eliminacji centralnych LXIII edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, dwie uczennice mają przed sobą finał olimpiady przedmiotowej „Dzieje żołnierza i losy oręża polskiego”, a szczęśliwa, mieszana piątka będzie się zmagać w finale XXI Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. prof. F. Leji.

Dobrze wypadli nasi uczniowie w VI Konkursie Języka Angielskiego, zorganizowanym przez Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach. Aż osiem osób wzięło w nim udział, a jedna wróciła z tytułem laureatki. Na konkursowym podium stanęła również drużyna pierwszoklasistek, zdobywając w Lublinie 3 miejsce w konkursie UMCS „Face of America”. W miejskim finale Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych znalazło się naszych dwóch drugoklasistów, zaangażowanych w życie szkoły, a zwłaszcza w działania na rzecz innych. Jeden z nich został właśnie wytypowany do etapu ogólnopolskiego.

Hetman miał okazję pięknie się zaprezentować podczas gali Podkarpackiego Rankingu Liceów i Techników, gdzie Pan Dyrektor odebrał nagrodę z racji uzyskania przez I SLO tytułu Złotej Szkoły i zdobycia 2 miejsca w województwie, a wybrani reprezentanci hetmańskiej braci mogli zwiedzić Politechnikę Rzeszowską. Nie zabrakło nas również na Dniach Otwartych Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Nasi uczniowie mogli też brać aktywny udział w Światowym Tygodniu Mózgu, zorganizowanym przez Uniwersytet Śląski, wybrane grupy gościły ponadto w progach miejscowego PWSZ im. prof. S. Tarnowskiego. Byliśmy też w Sandomierzu na wernisażu wystawy „Podwale z ptakami”, autorstwa naszego nauczyciela od plastyki i historii sztuki. U nas z kolei gościły Panie kardiolog oraz psycholog, obie zwracały uwagę na zdrowy tryb życia, a przede wszystkim podpowiadały, jak sobie radzić ze stresem.

Pozytywnym akcentem minionego miesiąca była wielość imprez integrujących społeczność szkolną.

Odbył się z inicjatywy Sejmiku Uczniowskiego minikoncert z Okazji Dnia Kobiet. Przepięknie wypadli też nasi artyści podczas „Wiosennego Koncertu – Och, życie, kocham cię nad życie”, podczas którego również mocno wybrzmiała nasza solidarność z Ukrainą i zebrane zostały środki na pomoc dla jej obywateli. Połączył nas też ambitnie zorganizowany Dzień Liczby Pi, podczas którego można było wykazać się doskonałą pamięcią, jak też i pomysłowością. Wiedzę i zabawę połączył Sejmik Uczniowski podczas Dnia Wody. Słodko upłynął z kolei Dzień Czekolady, a niesamowitą różnorodnością zaskoczył i rozbawił wszystkich Dzień Bez Plecaka. Refleksyjnie zaś minął czas tym, którzy w ramach 35 mm Oskarów zebrali się, by obejrzeć film „Jak zostać królem”. Umiejętność łączenia nauki i zabawy pokazali nasi nauczyciele przedmiotów przyrodniczych podczas  X Nocy Chemików, Biologów i Fizyków,  zachęcając, by tak właśnie podchodzili do zdobywania wiedzy nasi uczniowie, łącząc to, co miłe, z pożytecznym.

Zdrowy duch w Hetmanie nie ginie.

Potwierdziła to jedna z uczennic, zdobywająca 1 miejsce w Mistrzostwach Polski Żeglarzy w narciarstwie alpejskim, jak  również wszyscy uczestnicy jubileuszowego V Memoriału Pływackiego im. prof. J. Salika. Dobrą kondycję oraz technikę gry zaprezentowali  uczestnicy VII Turnieju Tenisowego o Puchar Prezesa TSTO.

Nie można też zapomnieć o atrakcjach przedstawianych przez członków Koła Fotograficznego z zakresu kompozycji oraz krajobrazu. Podziwiać zaś jeszcze trzeba zwycięskie kadry Zimowego Konkursu Fotograficznego, żegnając tym samym tę mroźną porę roku. Dobrze będzie dopingować realizatorki społecznego projektu „Wczoraj i dziś”, a także pamiętać o następnych konkursach – termin wykonania wielkanocnej kartki mija 8 kwietnia, a do 8 maja można przygotować i opisać ciekawe zjawiska do II Szkolnego Konkursu Fizycznego.

Maturzyści odliczają już dni do egzaminu dojrzałości, co widać na kartach kalendarzowych, choćby w sali 26. Zmagali się w międzyczasie z próbnymi egzaminami, ciągle powtarzają i starają się ogarnąć wszystko, co niekiedy wydaje się wręcz nie do ogarnięcia, a po czasie okaże się, że było możliwe!

Jak powiedział Wiesław Myśliwski, któremu na 90 rocznicę urodzin dedykowana została wystawa „Podwale z ptakami, – Wszystkie pytania, jakie sobie w życiu zadajemy, sprowadzają się do tego jednego, czy warto było. Oczywiście warto być w „Hetmanie”… Ma nadzieję, ze warto było także dotrwać do końca tego podsumowania, gdyż pamięć nie jest od pamiętania, lecz od wspominania, a to nie to samo.