Hetmaniacy w murach Państwowej Uczelni Zawodowej

16 grudnia uczniowie „Hetmana” odwiedzili Państwową Uczelnię Zawodową im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Klasy 2bcd miały okazję skorzystać ze sprzętu, jaki na co dzień uczelnia oferuje swoim studentom.

Powitani przez władze uczelni przemówieniem, drugoklasiści ruszyli do sal, w których czekały na nich przeróżne aktywności. Najpierw przewodnik zaprowadził uczniów do pracowni, w której odbywają się praktyki kształcących się tu pielęgniarek – tam mogli oni m. in dowiedzieć się, jak poprawnie aplikować kroplówkę czy cewnik. Następnie przypomnieli sobie podstawy pierwszej pomocy i zobaczyli na własne oczy, pod jakim stresem musi działać ratownik medyczny. Nasi uczniowie sami także mogli wcielić się w rolę ratowników i pod czujnym okiem studentów przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową (oczywiście na manekinie ;D).

Kolejny wykład, przeprowadzony przez jednego z tarnobrzeskich policjantów, dotyczył techniki samoobrony. Najśmielsi z drugoklasistów, którzy odważyli się „stanąć do walki” z wyszkolonymi studentami, otrzymali drobne upominki i gromkie oklaski.

Na zakończenie Hetmaniacy wzięli udział w konkursie o anatomii człowieka i poznali charakterystyczne cechy, po których można rozpoznać fałszywe pieniądze. Mury uczelni pożegnały uczniów z nadzieją, że to nie ostatni raz, kiedy się w nich znajdują. (JD)