„Hetman” na Seminarium Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej

W czwartek, 7 kwietnia, uczniowie Hetman uczestniczyli w Dniach Otwartych Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Chemicznego.

Wyjazd dla młodzieży z klas 3e i 3f uczącej się chemii na poziomie rozszerzonym zorganizowała p. Magdalena Ciach, a opiekunem grupy była p. Dorota Skórska. Otwarcia XXVIII Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” i przedstawienia oferty Politechniki Rzeszowskiej dokonała prodziekan ds. współpracy z otoczeniem dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka.

Spotkanie miało miejsce w głównej auli uczelni. Młodzież hetmańska mogła poczuć namiastkę studenckiej atmosfery, uczestnicząc w dwóch wykładach z dziedziny chemii dotyczących codziennego życia, a mianowicie wykorzystywania różnych barwników do tworzenia farb malarskich służących nie tylko do malowania ścian, ale również do używanych w różnych gałęziach przemysłu. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, dowiedzieli się o technikach tworzenia farb do wykonania tatuaży, lakierów do paznokci czy farb do włosów. Podczas drugiego wykładu prowadząca przedstawiła badania dotyczące projektowanie leków przeciw Covid-19. Na koniec sesji naukowej dr inż. Tomasz Pacześniak omówił i pokazał  na mini modelach odnawialne źródła energii w praktyce.

Dla młodzieży najciekawsze okazały się pokazy chemiczne prowadzone przez Koło Naukowe Studentów Chemii „Esprit”. Niektórych mogło to zachęcić do podjęcia nauki na kierunkach chemicznych, ale jednocześnie pokazało, ile pracy i wysiłku wymaga studiowanie zagadnień z zakresu chemii, która ma swoje tajemnice i niewątpliwe piękno. Ponoć trening czyni mistrza, a chemia czyni cuda.

Spotkanie zakończył  koncert akustyczny doktoranta wydziału inżynierii chemicznej mgr inż. Bartłomieja Filipa. Między wykładami uczestnicy seminarium mieli możliwość rozmowy ze studentami PRz z różnych kierunków.