Grudzień inny niż zwykle?

Cały rok 2020 był inny niż poprzednie lata, nic więc dziwnego, że i grudzień musiał inaczej zapisać się w hetmańskiej pamięci.

Nie odbył się naukowo-artystyczny show, czyli Noc Chemików, Biologów i Fizyków, która miałaby już swoją 9 edycję, ale spodziewamy się jej odsłony na wiosnę. Nie współzawodniczyli w V Memoriale Pływackim im. J. Salika nasi hetmańscy pływacy. Egzaminy semestralne również zostały odłożone, ale może odbędą się w następnym półroczu. Wszystko zależy od okoliczności niezależnych od samej Szkoły. Liczba zakażeń COVID-19 to wzrasta, to maleje. Zmieniają się wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Cały czas musimy szybko dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Hetman stanął na wysokości zadania, zmieniając harmonogram roku szkolnego i kończąc pierwszy semestr przed Świętami Bożego Narodzenia. Z wielu źródeł wiemy, że sprawnie idzie zdalne nauczanie, ale też integracja hetmańskiej społeczności.

Z przyjemnością dowiadywaliśmy się o kwalifikacjach do etapów okręgowych naszych uczniów startujących w olimpiadach przedmiotowych.

Mamy swych reprezentantów z historii, filozofii, geografii, języka angielskiego, przedsiębiorczości, wiedzy o Polsce i świecie współczesnym. Pogratulować należy zwycięzcy w Międzynarodowym Konkursie Modelarskim On-line modeli kartonowych i plastikowych, wyróżnionemu w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Fotografii „Portret 2020”, a także nagrodzonym ilustratorkom bajek Stanisława Jachowicza.

Mikołaj nie zapomniał o tych, którzy byli grzeczni, ale i tym mniej grzecznym przekazał wyrazy swej sympatii, podrzucając w różne miejsca miłe prezenty, a jego pomocnicy upamiętnili to w fotograficznym kadrze. Przy okazji podzielił się dobrami z podopiecznymi tarnobrzeskich schronisk dla zwierząt.

Dobrze bawili się wszyscy, którzy w Pidżama Day nie wstydzili się pokazać swych nocnych uniformów, a uczący się języka hiszpańskiego rozbawili nas pidżamowymi memami.

Świetnie zapisała się w kadrach spontaniczna akcja spacerowa „STOP Komputerowi”. Sprawnie został zrealizowany projekt „Dziękuję, nie piję”. Bardzo pozytywny był odzew na szkolne konkursy „Moja Solidarność”, „Zaprojektuj świąteczną kartkę dla Seniora” i Konkurs Modelarski, a także na hasło pomocy potrzebującej tarnobrzeskiej rodzinie. W tle realizują się z kolei 3 projekty społeczne – „Ścieżka ku wiedzy”, „#PoznajMY Tarnobrzeg” i „Marzę o Polsce”.

Szkolny Dzień Solidarności pokazał rożne oblicza podejmowanych działań solidarnościowych – pomoc słabszym, potrzebującym, solidarność z dyskryminowanymi, przeciwdziałanie niesprawiedliwości i życie w zgodzie z naturą. O tym, że społeczność Hetmana jest jak najbardziej i różnorodnie solidarna, można przekonać się naocznie, analizując choćby wpisy na naszej internetowej stronie.

W grudniu gościli u nas wirtualnie absolwenci – historyczka, archiwistka, zachęcająca do dbania o przeszłość i szukania jej śladów w różnych miejscach, np. w „Historii mówionej” oraz student medycyny, dzielący się doświadczeniem studiowania przed pandemią i w jej trakcie. Dla tegorocznych maturzystów, którzy pilnie wertują zmienione informatory o egzaminach i cieszą się tym, że odpadł im stres związany z egzaminami ustnymi, może są to dobre podpowiedzi, co wybrać dla swej przyszłości zawodowej.

W niezapomnianą podróż po Londynie zabrała nas jedna z uczennic, która bystrym okiem uchwyciła ciekawe miejsca i ludzi.  Być może przydały jej się w tym informacje z fotograficznego kółka, podczas którego zaproszony pasjonat fotografowania ciekawie mówił o roli światła. Nasza pierwszoklasistka podzieliła się ponadto z nami swymi doświadczeniami związanymi z angielską edukacją.

Świętami pachniało na naszej stronie przez cały wręcz miesiąc, dzięki chemicznym informacjom o wanilii, wanilinie, zapachowych związkach organicznych, aldehydowej geosminie, eugenolu, itp. substancjach, które spamiętać mogą tylko tęgie głowy, rozszerzające chemię. Mieniło się także kolorowymi kartkami z bożonarodzeniowymi motywami. Jasełka miały nietypową, wirtualną odsłonę, a przygotowany świąteczny teledysk zachęcał do rodzinnego świętowania. Piękne życzenia przekazali nam organizujący Jasełka pierwszoklasiści oraz przedstawiciele HetmaniakTV. Nie brakło też dobrych słów od Dyrektora szkoły.

Oby wszystkie życzenia się spełniły i pozwoliły nam spotkać się w murach Hetmana w Nowym 2021 Roku.