Finalistki X Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”

W tym roku doczekaliśmy się aż 10 hetmańskich finalistek X Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. Są to: Hanna Tenderowicz (3b), Oliwia Górna (3b), Lena Hajduk (3c), Aleksandra Stępień (3c), Paula Nazar (4b), Martyna Piekarska (2b), Oliwia Piwińska (1c), Jagoda Babińska (1c), Emilia Mikula (1c), Emilia Kutowicz (1c). Brawo, Dziewczyny!

23 kwietnia 2024 r. nastąpiło oficjalne zamknięcie działań projektowych w ramach X Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. Tegoroczną odsłonę olimpiady w naszej szkole zdominowały dziewczyny, a zrealizowane przez nie projekty społeczne znacząco wpłynęły na otoczenie. Dzięki projektowi „Schronisko Książek” wsparcie otrzymały zwierzęta z sandomierskiego Przytuliska na Wiśniowej. Projekt „Równowartościowi” uwrażliwiał m.in. młodzież w Tarnobrzegu na problem dyskryminacji. Natomiast działania zespołu „Brzęcząca Harmonia” zwróciły uwagę na rolę pszczół w naszym środowisku.

Olimpiada praktyczna, polegająca na zespołowej realizacji projektu społecznego, jest fantastyczną alternatywą dla olimpiad przedmiotowych. Uczy pracy w grupie, odpowiedzialności za powierzone zadanie, terminowego wywiązywania się z pracy, radzenia sobie w trudnych sytuacjach,… krótko mówiąc – wielu pożytecznych umiejętności. Poza tym daje poczucie sprawczości – widocznego wpływu młodego człowieka na najbliższe otoczenie. Przechodząc przez kolejne etapy projektowych działań (inicjacja, planowanie, realizacja, zakończenie), uczniowie mogą w praktyce przetestować teorię zarządzania projektem. Pracują przy tym na sprawdzonych, profesjonalnych narzędziach. Finaliści – oprócz tytułu i satysfakcji z wykonania zadania –  zdobywają dodatkowo międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami. Nagrodą dla najlepszych projektów są również Brązowe, Srebrne i Złote Wilki, które przyznawane będą już w 23 maja  w Warszawie podczas wspaniałego wydarzenia – Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii. Trzymamy kciuki za nasze dziewczyny i czekamy na piękną fotorelację w warszawskiego wydarzenia!