Dziewczyny z Hetmana rysują świat Jachowicza

W Konkursie na ilustracje do utworów Jachowicza, który towarzyszył I edycji festiwalu „Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza”, dwie uczennice Hetmana – Paulina Orlińska i Julia Konefał, zinterpretowały plastycznie teksty Autora, otrzymując nagrody.

Do konkursu przygotowywały się (m.in.) na zajęciach Koła Młodych Historyków Sztuki, gdzie przeanalizowały szczytowe osiągnięcia kanonu Polskiej Szkoły Ilustracji w kontekście sztuki prof. Jana Marcina Szancera oraz pamiętanego przez Nas wszystkich, (zarówno nauczycieli jak i uczniów) Janusza Grabiańskiego. To on, Mistrz lekkiej i zgrabnej formy, wprowadzał nas w kulturę elegancji kreski i koloru, zaczarowując zgrzebność minionej epoki, nie tylko w kanonicznym świecie Elementarza Mariana Falskiego, ale również stwarzając barwny kalejdoskop wyobrażeń ludzi i zwierząt. (pz)