Dzień Czekolady

Dzień Czekolady i Kakao

Jak na coroczną tradycję przystało, i w tym roku miał odbyć się Dzień Czekolady i Kakao, niemniej jednak z wiadomych przyczyn odbyć się nie może. A szkoda, bo zaraz po dniu pączka, ten właśnie dzień, jest jednym z najpopularniejszych w szkole! Naleśniki z czekoladą, mini-czekoladowe fontanny, to coś, czego mam nadzieję, doczekacie się za rok, o ile nie jesteście tegorocznymi absolwentami. Niemniej jednak coś dziś o czekoladzie i kakao wspomnimy! 🙂

Choć na początku kakao było zasobem luksusowym, to wraz z postępem świata, stało się ogólnodostępnym rarytasem. Nie ukrywajmy, nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie dzieciństwa bez czekolady! Bo to właśnie w tej formie kakao konsumowane jest najczęściej.
Czekolada, oprócz tego że jest pyszna, to jest zdrowa! Oczywiście w małych ilościach! Warto też dodać, że najwięcej zdrowotnych właściwości ma czekolada gorzka.
Co takiego oferuje czekolada? Zmniejsza zmęczenie, dodaje energii, łagodzi stres, poprawia krążenie a także nastrój –  w końcu, gdy jemy czekoladę, wytwarzany jest hormon szczęścia!

Właściwie to czemu wydzielamy endorfiny jedząc czekoladę? Aby nasz organizm przeżył, potrzebuje energii, najłatwiej pozyskać ją można z glukozy! Teraz musimy cofnąć się do przeszłości – niegdyś ciężko było o zdobycie pożywienia zawierającego dużo cukrów. Na przestrzeni lat, na drodze ewolucji pojawiła się cecha, która miała zachęcić ludzi do pozyskiwania energii, spowodowała, że fenyloetyloamina (m.in. jest to jeden z ‘”składników” czekolady) uaktywniała hormony szczęścia. Tym samym uproszczając – ludzie chętniej i częściej starali się pozyskiwać rzeczy słodkie, zapewniając organizmowi dużą dawkę energii, a sobie szczęście.

A czy wiedziałeś że…?

  1. Roczna konsumpcja czekolady i wyrobów cukierniczych z czekolady wciąż rośnie, w 2014 przekroczyła 7 milionów ton, a obecnie to około 7,7 miliona ton, a rynek czekolady był wart 103 miliardy dolarów i jego wartość szybko rośnie.
  2. Uprawa kakao jest podstawowym źródłem dochodu dla 5,5 miliona małorolnych rolników i zapewnia przeżycie od 40 do 50 milionom osób z krajów Globalnego Południa.
  3. Przeciętny Europejczyk zjada średnio 5,2 kg czekolady rocznie!

 

(Julia Karbarz)

Galeria zdjęć z 2019 roku 🙂

                       

(mc)