Czerwiec w sportowym tempie

Cały ostatni miesiąc szkolnej nauki upłynął w niesamowitym tempie. W tempie wręcz sportowym, od zawodów do zawodów, ze zwycięstwami i porażkami. Rozpoczęliśmy go miłym Dniem Dziecka, podczas którego można było poznać nauczycieli z czasów ich dzieciństwa i młodości, przypomnieć sobie ponadto zapomniane zabawy podwórkowe czy potańczyć belgijkę.

W czerwcu nasi przedstawiciele z UKS Hetman śmiało rywalizowali wśród 550 zawodników i zawodniczek ze 100 klubów  w Lublinie o mistrzostwo Polski seniorów i młodzieżowców w pływaniu. Ponadto grupa hetmańskich amatorów zdobyła 2 miejsce w VI Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej o Puchar Dyrektora ZS3 „Budowlanka”.

Po raz 22 odbył się z kolei Tarnobrzeski Bieg na Orientację, w którym uczestniczyło ponad 50 reprezentantów z tarnobrzeskich szkół podstawowych. Organizatorami byli: nasze I SLO, Uczniowski Klub Sportowy „Hetman” i UM Tarnobrzega. Po raz pierwszy natomiast odbył się Hetmański Turniej Szachowy, również zachęcający uczniów do aktywnego spędzania czasu i pokazywania swoich umiejętności.

Jak wiemy, a utwierdza nas w tym opinia Kiliana Jorneta, katalońskiego biegacza górskiego, długodystansowca, narciarza wysokogórskiego, kolarza górskiego, „wygrywanie to nie kończenie biegu na pierwszym miejscu. To nie jest pokonywanie innych. To jest pokonywanie samego siebie. Pokonywanie swojego ciała, swoich ograniczeń i swojego strachu. Wygrywanie oznacza przewyższanie siebie i przekształcanie swoich marzeń w rzeczywistość”.

Dlatego też miło wspomnieć o wyróżnieniu ucznia z klasy drugiej w XXI Podkarpackim Konkursie Matematycznym im. Prof. F. Leji  i tytule laureatki, zdobytym przez naszą zdolną historyczkę w Olimpiadzie Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Zwolnieniem z matury z historii mogłaby obdzielić jeszcze trzy osoby. Dla zdolnej młodzieży pojawiły się oferty udziału w warsztatach Politechniki Warszawskiej z zakresu przedmiotów mat-fiz-chem-inf oraz w wiosce olimpijskiej w Krakowie.

Co jeszcze miało miejsce w czerwcu?  Jedni łączyli język polski z angielskim, analizując prozę Josepha Conrada, a inni szukali grzybów w terenie, by nie uczyć się o nich jedynie w teorii.  Najciekawsze zaś okazały się II Letnie Pokazy Chemiczne i Fizyczne, które poruszyły wszystkie zmysły osób oglądających. Było bowiem coś dla oka, ucha i dotyku.

Do dbania o siebie natomiast zachęcały uczennice, które przygotowały na lekcję wychowawczą prezentację o brodawczaku i czerniaku. Tematami związanymi z psychopatologią i plastycznością psychiki młodzieży  zainteresowała słuchaczy zaprzyjaźniona p. psycholog. Do oddawania krwi mobilizowały materiały umieszczone na szkolnej stronie w Światowym Dniu Krwiodawstwa oraz zorganizowane wyjście do stacji krwiodawstwa.

Ostatni tydzień w szkole okazał się wręcz rekordowy pod względem ilości imprez oraz frekwencji młodzieży (wysokiej!). Czytaliśmy dużo i aktywnie, relaksowaliśmy się, spędzając też miło czas nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Zwycięska w konkursie wycieczkowym klasa 1a  szalała na kręglach, a iberofani podziwiali wizerunki Don Kichota prezentowane w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. W przedostatnim natomiast dniu szkolnym część społeczności wzruszała się, oglądając „Złotą damę”, część zaś ostro walczyła w I Hetmańskim Turnieju Deblowym im. Trenera J. Salika, który zainicjował tegoroczny absolwent. Amatorki zaś działań translatorskich uczyły się praktycznie na warsztatach w Sandomierzu, jak zostać tłumaczem.

Mogliśmy też w międzyczasie przypomnieć sobie majową wycieczkę do Czarnogóry, oglądając pierwszego uczniowskiego Vloga oraz zrealizowany przez HetmaniakTV wywiad z prawnikiem przeprowadzony podczas spotkania nt. „Alkohol przed sądem”. Na kurs żeglarski zaprasza nas UKŻ Kubryk.

Ostatni dzień pokazał, że wielu osobom udało się spełnić marzenia związane ze zdobyciem wysokich not i paska na świadectwie. Nagród było co niemiara, a radości z oglądania kabaretowych scenek równie wiele.

Kończąc, chcę dedykować czytelnikom słowa Jessego Owensa, amerykańskiego lekkoatlety, 4-krotnego mistrz olimpijskiego z igrzysk w Berlinie (1936 r.)  „Wszyscy mamy marzenia. Aby jednak sprawić, że marzenia staną się rzeczywistością, potrzeba bardzo dużo determinacji, poświęcenia, samodyscypliny i wysiłku”. Jak w życiu, jak w szkole… także i wakacje! Miłego wypoczynku!