Contra nałogom

22 listopada w naszej szkole obchodziliśmy dzień  „Contra Nałogom”. Z tej okazji klasa 1c, wraz z wychowawczynią, Panią Sylwią Wychowaniak, przygotowała wykład i przedstawienie, które miało na celu ukazanie zagrożeń wynikających z uzależnień.

W pierwszej części wydarzenia, społeczność szkolna mogła dowiedzieć się w jaki sposób powstają i utrwalają się nałogi, takie jak uzależnienie od substancji (alkoholu, opiatów czy amfetaminy) oraz uzależnienia behawioralne, np. siecioholizm czy hazard, z biologicznego punktu widzenia. Szymon Jagusztyn, w krótkim wystąpieniu, wprowadził uczniów w biochemię mózgu oraz sposób funkcjonowania układu nagrody czyli ośrodka przyjemności.

W spektaklu Dzwonek, autorstwa Grażyny Małkowskiej-Zaczkowskiej, młodzież przybliżyła rówieśnikom psychiczne i społeczne skutki zażywania alkoholu oraz narkotyków, takie jak: nerwica, stany lękowe, depresja, zaburzenia emocjonalne i adaptacyjne. Widzowie mogli zaobserwować, co przeżywa osoba dotknięta nałogiem, jak wygląda walka z uzależnieniami a wreszcie wpływ choroby na rodzinę i bliskich.

Aktorzy z klasy 1c :  Gabriel Chwała, Dobrawa Czech, Antonina Gąska, Oliwier Hara, Szymon Jagusztyn, Jakub Kapała, Emilia Kosior, Bartłomiej Majchrzak, Maks Mikiera, Gabriela Sech, Roksana Sieradzka, Igor Słodownik, Maria Śnieżek, Maria Tereszkiewicz, Mykoła Tys, Milena Warszawa, Karolina Zawiślak i Jakub Zięba zaprezentowali wachlarz emocji, głównie smutku, bezradności oraz strachu.

Głównym celem akcji było zapoznanie rówieśników z podstawowymi wiadomościami na temat używania i nadużywania substancji zagrażających życiu i zdrowiu. Najważniejszym aspektem było ukazanie szkodliwości ich działania, rozumienie znaczenia słów: nałóg, uzależnienie, kształtowanie umiejętności skutecznego odmawiania, wzbogacenie wiedzy na temat zniszczeń organizmu i skutków społecznych spowodowanych spożywaniem alkoholu czy zażywaniem narkotyków oraz wdrażanie uczniów do aktywnego działania na rzecz zdrowia swojego i innych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, w szczególności Pani Agacie Kwarciany za pomysł i inspirację, Łukaszowi Cygankowi za przygotowanie plakatu oraz Tymonowi Lipie i Hubertowi Kieliszkowi za czuwanie nad nagłośnieniem.