Chemiczne wakacje Wiktorii i Ksawerego na Politechnice Warszawskiej

W dniach 18-29.07.2022 r. w ramach projektu organizowanego przez Politechnikę Warszawską, uczniowie z klasy 1c: Ksawery Świergul i Wiktoria Kolasińska, uczestniczyli w Wakacyjnym Wielodyscyplinarnych Warsztatach Naukowych MatFizChem PW. Szczególną uwagę w trakcie obozu poświęcono chemii, gdzie młodzież mogła zapoznać się z nią w praktyce i teorii.

Wykłady w audytorium z dr hab. inż. Aldoną Zalewską miały przygotować do zadań maturalnych i konkursowych, zaś zajęcia w laboratoriach umożliwiły przeprowadzenie dużej ilości ciekawych eksperymentów. Uczniowie wysłuchali również mowy dr hab. inż. Wojciecha Wróblewskiego o „Sensorach Chemicznych” oraz o chemii organicznej od dr hab. inż. Michała Fedoryńskiego. Poza tym uczestniczyli w zajęciach z matematyki i fizyki, a także zwiedzili kawałek Warszawy.
Wiktoria Kolasińska

„Obóz naukowy nauczył mnie wiele, co na pewno zaowocuje w późniejszych latach mojej nauki. Podczas tych dwóch tygodni warsztatów nauczyłem się technik laboratoryjnych i obsługi specjalistycznego sprzętu do analizy instrumentalnej. Już nie są mi obce: miareczkowanie, obsługa pehametru, przygotowywanie roztworów o określonym stężeniu, czy nawet właściwości roztworów buforowych. To była wspaniała chemiczna przygoda.” 

Ksawery Świergul
(mc)