Biologia po angielsku? To jest ciekawe!

Co sprawia, że papużka kakapo jest  niezwykła?

Uczestnicy kółka z biologii w języku angielskim na bieżąco śledzą postęp w nauce poprzez czytanie artykułów przyrodniczych i medycznych (zarówno popularnonaukowych jak i akademickich) oraz oglądanie programów naukowych. Ostatnio ich uwagę przykuła papużka kakapo, gatunek zamieszkujący Nową Zelandię.

W  artykule z 24 lutego (link: https://www.nhm.ac.uk/discover/new-zealands-quirky-kakapo-are-pulled-back-from-extinction.html?utm_source=fb-link-post-20210224-kp&utm_medium=social&utm_campaign=anthropocene&fbclid=IwAR3KzDsZdtpwsl_cFEjE-XFIGZNSGl5VWkq72Ga7Vyde6qYNKNctWbGrXiI)  czytamy, że gatunek, który jeszcze niedawno był krytycznie zagrożony wyginięciem, dzięki projektowi Kakapo Recovery Plan (ang.: „Plan przywrócenia kakapo”) nie jest już na skraju wymarcia.

Dlaczego papużka kakapo jest taka wyjątkowa?

Kakapo to edndemiczny gatunek zamieszkujący tereny Nowej Zelandii. Jest to jedyny, nielotny, a zarazem najcięższy gatunek papugi na świecie. Jej silne nogi sprawiają, że kakapo jest w stanie pokonać kilka kilometrów dziennie oraz sprawnie wspiąć się na drzewa. Ciekawy jest fakt, że dożywają nawet 100 lat. Ponadto ptaki te są zwierzętami nocnymi, stąd ich nazwa, która wywodzi się z maoryskiego terminu kākā („papuga”) +  („noc”). Stephen Fry w programie przyrodniczym produkcji BBC  Last Chance to See zachwycał się dostojnym wyglądem papużki , porównując ją do wiktoriańskiego dżentelmena ze względu na charakterystyczne pióra czuciowe obecne wokół dzioba. Benedict Cumberbatch, w dokumencie Kakapo: Flightless Parrot BBC Earth, opisuje ją jako najmniej ptasią ze wszystkich ptaków i bardziej przypominającą swoim wyglądem i zachowaniem ssaka.

Kolonizacja Polinezyjczyków i Europejczyków oraz wprowadzenie lub przywleczenie takich drapieżników jak szczury, koty oraz gronostaje, doprowadziły do przetrzebienia bądź eksterminacji większości kakapo. Polowano również na papugi dla ich mięsa, skóry i piór. Utrata zdolności lotu ze względu na brak naturalnych wrogów sprawiły, że kakapo nie miały szans na przeżycie w starciu z myśliwymi oraz nowymi drapieżnikami.

Od kwietnia 2012 ocalałe osobniki kakapo trzymane są na wolnych od drapieżników wyspach: CodfishAnchor Island i Little Barrier Island, gdzie są monitorowane. Dzięki Planowi przywrócenia kakapo, który został wdrożony w latach 80. XX w. jest nadzieja, że te piękne zwierzęta zostaną uratowane od wyginięcia.

Studying Biology in English can be fun!  (Sylwia Wychowaniak)

 

You Tube – Kakapo: Flightless Parrot | Benedict Cumberbatch | BBC Earth