Biała szkoła 2022

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, biała szkoła wróciła do hetmańskiego kalendarza roku szkolnego.

W dniach od 14 do 18 lutego 2022 roku grupa 36 uczniów wraz z nauczycielami i instruktorami szlifowała swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe w malowniczo położonej stacji narciarskiej Małe Ciche.

Na przygodę z białym szaleństwem wyruszyliśmy autokarem wczesnym rankiem, dzięki czemu już w pierwszy dzień mogliśmy cieszyć się wyśmienitymi warunkami do uprawiania sportów zimowych na stoku. Tego dnia nie mogło zabraknąć również instruktażu z dekalogu narciarskiego, czyli 10 zasad bezpieczeństwa FIS, oraz wyśmienitej i regeneracyjnej obiadokolacji.

Przez cztery kolejne dni wszyscy uczestnicy obozu, na trzech poziomach zaawansowania, wytrwale pobierali profesjonalne wskazówki od instruktorów. Ku naszej uciesze w tym roku grupa snowboardowa z pasją i zaangażowaniem doskonaliła swoje umiejętności pod okiem instruktora Tomasza Pokutyckiego, absolwenta naszej szkoły. Wykorzystując warunki pogodowe i zaawansowane technologie, poza zajęciami praktycznymi mogliśmy odbywać warsztaty z wideo-analizą techniki jazdy. Dzięki obrazom zarejestrowanym z zajęć na stoku każdy uczestnik miał okazję indywidualnie ocenić swoje umiejętności i wychwycić z instruktorem elementy do poprawy.

Tegoroczna biała szkoła obfitowała także wiele innych atrakcji. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w  prawdziwym góralskim kuligu zakończonym wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

Czwartego dnia obozu udaliśmy się do zimowej stolicy Polski, gdzie mieliśmy okazję pospacerować po słynnych Krupówkach i uczestniczyć w seansie w zabytkowym kinie „Sokół”. Młodzież odwiedziła także Murzasichle  z „Izbą regionalną u Gąsienicy”, gdzie uczestniczyła w prelekcji o tematyce tatrzańskiej, która pozwoliła przez chwilę cofnąć się w czasie do  pierwszych osadników, zwyczajów pasterskich, historii Zakopanego  i początków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Atrakcją wyjazdu na białą szkołę była niewątpliwie wycieczka do Szaflar  na regenerację mięśni w ciepłych źródłach geotermalnych. W klimatycznym wieczorowym nastroju wszyscy uczestnicy mogli zrelaksować się w basenach zewnętrznych i wewnętrznych oraz szerokim wachlarzu jacuzzi.

Niestety, wszystko, co piękne, szybko się kończy! Nasz szkolny wypad także musiał dobiec końca. Wszyscy szczęśliwie, cali i zdrowi wróciliśmy do domów, z nadzieją na kolejną zimową przygodę w przyszły roku. (ŁZ)