Awans 3 uczniów „Hetmana” do etapu centralnego Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego!

Bardzo udany występ odnotowali nasi uczniowie na okręgowym etapie Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego, który odbył się 7 marca w Rzeszowie.

W pełnym składzie – Jędrzej Rusinek (IVa), Maciej Krakowiak (IVa) i Jakub Tarkowski (IIIa) – awansowali do etapu centralnego. Brawo, Chłopcy! Tak silnego teamu „Hetman” na tym etapie tej olimpiady jeszcze nie miał!

Eliminacje okręgowe składały się z dwóch części, pierwszej pisemnej – obejmującej blok zmienny olimpiady, i drugiej ustnej – zawierającej blok zmienny i stały, czyli program rozszerzonej historii szkoły średniej. Awans wymagał przekroczenia odpowiedniego progu punktów, odrębnie w pierwszej i drugiej części zmagań.

W tym roku dla wielu uczestników nie do przejścia okazał się egzamin ustny. Nasi chłopcy poradzili sobie w nim celująco, dzięki temu za tydzień, 21 marca, powalczą o tytuł finalisty Olimpiady w egzaminie pisemnym. Tym samym maturzyści: Jędrek i Maciek oraz trzecioklasista Jakub mogą zdać maturę z historii znacznie przed czasem, czego im gorąco życzymy! Miejmy nadzieję, że ich wypowiedzi będą na tyle dobre, że dadzą im szansę na walkę o tytuł laureata Olimpiady w czerwcu w Warszawie. XVII edycja Olimpiady koncentruje się na  tematyce Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768–1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą.  (GK)

Więcej na stronie Olimpiady, wyniki zaś można sprawdzić na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.