Atrakcyjny wrzesień w Hetmanie

Wrzesień to oczywiście 🙂 dziewiąty miesiąc roku, a pierwszy miesiąc roku szkolnego. Jego nazwa w języku polskim pochodzi od pięknie kwitnących w tym okresie wrzosów. W staropolszczyźnie używano ponadto określenia pajęcznik (od pajęczej nici babiego lata), a w większości języków europejskich nazwa została wzięta od łacińskiego september (kto się uczy łaciny, ten wie, dlaczego to był 7 miesiąc w rzymskim kalendarzu!).

Najważniejsze, że udało się w tym miesiącu rozpocząć nowy rok szkolny stacjonarnie. A rozpoczęliśmy go tradycyjnie w TDK, przyjmując do hetmańskiego grona kolejny rocznik i podejmując refleksję nt. budowania relacji w myśl przyjętego hasła „JA-TY-MY Budujemy relacje”. Pierwsze dni upłynęły w szkole na lekcjach z wychowawcami, na wizycie klas I w Muzeum Miasta Tarnobrzegu i poznawaniu Patrona, a przede wszystkim na powrocie do szkolnej ławki. Kolejne dni z jednej strony podzieliły, a z drugiej połączyły poszczególne roczniki. Trzecioklasiści (po gimnazjum) ciężko pracowali przez tydzień w Krasnobrodzie na Obozie Naukowym, pierwszoklasiści integrowali się również w tym samym miejscu, poznając siebie i piękne Roztocze. Klasy 2 i 3 po SP penetrowały Kraków i jego okolice, szukając śladów historii oraz nabierając energii w Energylandii.

Sprzątaliśmy ponadto świat, a konkretnie nasze miasto. Spotkaliśmy się też z autorem plakatów literackich, wymienialiśmy się podręcznikami i doświadczeniami z różnych dziedzin, dyskutując o tym – m.in. jak realizować projekty społeczne, czy warto się uczyć języków obcych?

Miło było powrócić na szkolny hol, łącząc się przy oglądaniu „35mm historii, literatury, biopic”, w tegorocznej serii dorzucając filmowych zdobywców Oskarów. Na pewno na „Incepcji” nikt nie usnął! A jeszcze milej było wspólnie pośpiewać podczas „Jesiennego koncertu”.

Hetmaniacy nie zawiedli też pod względem sportowym – biorąc przykład z odważnej żeglarki, śmiało walczyli w Turnieju Piłki Siatkowej w 9 edycji Narodowego Dnia Sportu, solidaryzowali się też z osobami niepełnosprawnymi psychicznie. Modelarze natomiast świetnie zaprezentowali się w inscenizacji historycznej ,,Hubal – ostatni żołnierz Drugiej Rzeczpospolitej’’ oraz na „Polach Chwały” w Niepołomicach podczas turnieju gry bitewnej ,,Wrzesień 1939’’. A wszyscy dobrze się bawili, świętując na sportowo Dzień Chłopaka.

Na koniec miesiąca mieliśmy miłą niespodziankę w postaci świeżo wydrukowanego Kalendarza, bez którego ciężko byłoby się odnaleźć w gąszczu zaplanowanych wydarzeń. Po kalendarz zapraszamy do sali nr 28.