A może tak hodować alpaki?

W zeszły poniedziałek mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać bardzo ciekawego człowieka. Szkolne mury Hetmana odwiedziła  jego Absolwentka pani Agata Pilecka

Był to gość, który na lekcji wychowawczej klas 2a, 2b, 2c oraz 2d, podzielił się z nami wyjątkowym i bardzo ciekawym pomysłem na siebie i swoje życie. Zaczęło się od tego, że będąc na studiach poszukiwała w Internecie kota, którego mogłaby przygarnąć, a znalazła alpaki… A może by tak kupić te cudne zwierzątka i założyć własną hodowlę?

Właśnie takim zaskakującym pomysłem podzieliła się ze swoimi rodzicami i tak się zaczęło! Myśl ta pewnie dla wielu szalona, nieoczywista i odbiegająca od pewnych norm okazała się strzałem w dziesiątkę.

Pani Agata Pilecka opowiedziała nam o swojej hodowli, a jest w niej na ten moment 50 okazów. Posiadają one wyjątkowe, luksusowe runo mające wiele drogocennych właściwości. Jak się dowiedzieliśmy wełna z alpaki posiada właściwości termoregulacyjne i hipoalergiczne – ma zdolność do utrzymywania właściwej temperatury ciała w każdych warunkach pogodowych. 

Większość światowej populacji alpak żyje w Ameryce Południowej, w regionie Altiplano Peru-Chile-Boliwia. Właśnie niedawno nasz gość wrócił z Peru, gdzie spędził 3 tygodnie, by poznać naturalne środowisko w jakim żyją te zwierzęta. Alpaki są inteligentne, szybko się uczą i adaptują do nowych warunków życia. To właśnie takich oraz wielu innych ciekawostek o życiu tych pięknych istot dowiedzieliśmy się na spotkaniu. 

Alpaki były oczywiście głównym tematem rozmów, ale stały się też pretekstem do tego, by pokazać młodym ludziom jak ważna jest odwaga, marzenia i realizacja życiowych pasji. Boimy się ryzykować, wybieramy bezpieczne życiowe ścieżki. Pani Agata nie chciała pracować 8 godzin dziennie przy biurku w zatłoczonej korporacji, a teraz pracuje prawie 24 godziny na dobę i jest najszczęśliwszą osobą na świecie.

Dziękujemy bardzo serdecznie za to spotkanie oraz gorąco zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia strony na Facebooku ALPAKINO i do podziwiania tych pięknych zwierząt oraz produktów z ich wełny.

(Natalia Kmuk 2a, KW)