Sposoby na „listopadzicę”

Listopadzica – określenia na to zjawisko brakuje w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) czy w katalogu DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders).

Nie jest to więc medyczne rozpoznanie, żaden wirus, ale dość powszechne zjawisko występujące nomen omen w listopadzie. Krótszy dzień, mniejsza ilość słońca, ponure, szare i mgliste dni, świadomość, że do najbliższego wolnego od pracy i szkoły jeszcze daleko, to przyczyny jesiennej chandry. Któż z nas nie ma czasem poczucia beznadziejności, niechęci do wstawania, apatii, niezadowolenia z siebie i ze świata? Jak można sobie z tym radzić?

Kilka skutecznych rozwiązań na wspomnianą przypadłość znalazło się w „Hetmanie”.

Olimpijczykom zawsze jest ciepło od zgłębianej wiedzy, a temperatura wzrasta wprost proporcjonalnie do ilości przeczytanych książek, rozwiązanych testów, zrobionych zadań. Pióra wręcz się grzały tym, którzy startowali w pierwszych etapach zmagań w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości, w „Losach żołnierza i dziejach oręża polskiego”, czy też przygotowującym prace z geografii, rozprawki z j. polskiego czy zadania z chemii. A już szczególnie wiele radości wywołały wysokie lokaty zajęte przez 2 uczennice w IX edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Do tego zaś, że bajka jest dobra na wszystko, mogą nas przekonać uczniowie uczestniczący w II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza – 4 nagrody (w tym główna) i 2 wyróżnienia mówią same za siebie.

Niezwykle ciepła i muzyczna atmosfera towarzyszyła obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Patrząc wstecz na przykłady z historii naszego kraju, naszej małej Ojczyzny, możemy tylko brać przykład budowania relacji, bycia solidarnymi i pełnymi szacunku dla innych. To też jeden z elementów wskazujących, jak można sobie radzić, gdy w życiu jest trudno.

Dobre przepisy na życie mogliśmy uzyskać na spotkaniu z ciekawymi ludźmi – „Mój przyjaciel wiersz” to wskazówka Jerzego Ilga, a hodowla alpak to podpowiedź hetmańskiej absolwentki.

Kółka zainteresowań pozwalają rozwijać to, co lubimy – kleić modele, grać w szachy, w gry strategiczne, śpiewać w chórze, dyskutować na różne tematy (nie tylko olimpijskie) czy też mówić różnymi językami. A efekty widać i poza szkołą – Na Turnieju Gier Strategicznych czy przy włączaniu się w pozaszkolne projekty, jak choćby CemsChance. Także i na spacerze, gdy jeszcze uda się uchwycić ostatnie barwy jesieni, umykające promyki słońca, a w nich piękne modelki.

I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej HETMAN♪♪TKI 2021 dał z kolei okazję do popisania się pięknymi głosami osobom z najbliższej okolicy (więcej niż z powiatu, a nawet niż z jednego województwa). Nikt nie narzekał, spędzając wieczorny czas na słuchaniu i kibicowaniu najlepszym. Najważniejsza zaś w tym to, że „muzyka może nazwać to, czego nie da się nazwać, i przekazać niepoznawalne” (Leonard Bernstein).

Dobrze też bawili się ci, którzy wybrali się do Krakowa na musical „Chicago” w teatrze Variete, a ich sny były potem jak i spektakl zaskakujące, elektryzujące i po prostu piękne.

Sejmik Uczniowski zaangażował i rozbawił całą społeczność „Piżamowym Dniem”. Mało kto bowiem nie uległ pokusie, by pokazać się w wygodnej koszulce, ciepłym szlafroczku czy wesołych paputkach. A już szczególnie smacznie i gorąco zrobiło się w Dniu Kawy. Koniecznie trzeba to powtórzyć! Gorąca atmosfera udzieliła się też kandydatom w wyborach uzupełniających do Sejmiku Uczniowskiego. Wyborcy mieli spory dylemat, ale rozstrzygnęli go na korzyść doświadczenia i powagi.

W przepisach na chandrę do serca trzeba też wziąć sobie słowa z akcji „Conta nałogom” o fizycznych i psychicznych skutkach uzależnień, w tym od mediów społecznościowych i gier, a z przymrużeniem oka potraktować słowa Magdaleny Samozwaniec „Dobra książka to rodzaj alkoholu – też idzie do głowy”.