35MM BIOPIC – The Great Debaters

W piątek, 25 września, wraz z miłośnikami dobrego kina zainicjowaliśmy kolejną odsłonę cyklu 35mm, tym razem w wersji „biopic”, czyli filmu fabularnego inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami. Nasz piątkowy biopic, to film w reżyserii Denzela Washingtona (on również w roli głównej jako Melvin B. Tolson), pt. The Great Debaters. Filmowa narracja koncentruje się na fragmencie z życia tego profesora, edukatora, obrońcy praw człowieka oraz aktywisty społecznego, który w połowie lat 1930-tych, w czasach segregacji rasowej, pracując na miejscowym uniwersytecie Wiley College w Marshal w Teksasie, ograniczonym tylko do społeczności Afro-Amerykanów, zakłada Klub Dyskusyjny, aby zainspirować młodych ludzi do walki o swoje prawa, o prawa człowieka, poprzez branie udziału w dyskusjach uniwersyteckich. Według Tolsona: „Debate is blood sport. It’s combat, but your weapons are words” (Debata to krwawy sport. To walka, ale waszą bronią są słowa). Jednak The Great Debaters to nie tylko film o Tolsonie – to przede wszystkim urywek historii młodych Afro-Amerykanów w realiach nierówności rasowych usankcjonowanych prawami Jima Crow’a, ich walki o swoje prawa, o prawa czarnej społeczności w Stanach Zjednoczonych, a także walki z własnymi słabościami. Historia opowiedziana w filmie jest bardzo pouczająca i wzruszająca zarazem. Ten film to bardzo dobre Hollywoodzkie kino, mocno zakotwiczone w historii, z dużą dozą dramatu, ale też romansu i humoru. Cieszymy się bardzo, że spora grupa uczniów „Hetmana” zdecydowała się wziąć udział w projekcji, mimo ciepłego jesiennego wieczoru. A już dzisiaj zapraszamy na kolejne odsłony 35mm!