35 MM HISTORII – „DZIECI IRENY SENDLEROWEJ”

W ramach naszego projektu zapraszamy tym razem do kina na film, który swoją tematyką związany jest mocno z obecnym miesiącem kwietniem, w którym to niedawno obchodziliśmy rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.

„Dzieci Ireny Sendlerowej” to ekranizacja biograficznej powieści Anny Mieszkowskiej – „Matka Dzieci Holocaustu”, przedstawiająca postać niezwykłej kobiety – Ireny Sendlerowej (w tej roli Anna Paquin). Tytułowa bohaterka była postacią nietuzinkową. Ta córka lekarza, wychowana w duchu szacunku dla drugiego człowieka, podczas II wojny światowej uratowała około 2500 żydowskich dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, klasztorach, domach opieki.
Film pokazuje różne formy eksterminacji narodu żydowskiego, rozmaite postawy Polaków wobec Żydów, ale także samych Żydów wobec zagłady – odrzucanie pomocy, negowanie faktów, pogodzenie się z losem i niechęć do oddania dzieci gojom. A w tym wszystkim ona – pomnikowa postać, przekonana o słuszności swej misji i dążąca do celu nawet za cenę najwyższą – własnego życia.
Aresztowana przez gestapo Irena Sendlerowa była torturowana i została skazana na karę śmierci, której nie wykonano dzięki zapłaceniu wysokiego okupu.
Film jest znakomitą lekcją historii, obrazującą tragizm wojny nie w militarnym, ale czysto ludzkim wymiarze.
Zapraszamy do obejrzenia!

Linki do filmu:
https://www.cda.pl/video/24405183
https://vider.info/vid/+fn5c1xe
https://youtu.be/qIj77O5vAq4