14 marca – Dzień Liczby Pi

W poniedziałek, 14 marca klasa 3g zaprosiła społeczność szkolną na spotkanie z liczbą Pi – słynną stałą matematyczną, zwaną również pięknie Ludolfiną.

Tego dnia w naszej szkole tradycyjnie odbył się konkurs „Mistrza Pamięci Liczby Pi”, do którego przystąpiło 14 uczniów. Dobra pamięć, opanowanie i skupienie to główne atuty zawodników. Tegoroczny rekord ustanowiła Alicja Kwoka z klasy 2c – zapamiętała 104 cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi! II miejsce otrzymał Filip Baran z 2d (93 cyfry), III miejsceMichał Kostępski z 2d (88 cyfr). Uczniowie odebrali dyplomy oraz nagrody z rąk Pana Dyrektora. Gratulujemy!!! Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja: Kamil Wiater, Maks Szczerowoda, Ignacy Rzepecki oraz Filip Walicki. Projekt graficzny dyplomów przygotował Bartek Mazurkiewicz.

O liczbie Pi słyszał każdy, jest o niej wiele wierszy, piosenek, anegdot oraz memów. Kryje w sobie też wiele tajemnic, zagadek – liczba ta interesowała i fascynowała ludzi od wieków! Popularne „3,14” to zaledwie początek magii i  nieskończonej tajemnicy.

O historii odkrywania liczby Pi opowiedział Antek Zięba, a garść ciekawostek przedstawił Ignacy Rzepecki. Prezentację pięknie ozdobił utwór w wykonaniu Klaudii Huk (kl.1c) przy akompaniamencie  Jakuba Wita (kl. 3e) – humorystycznie opowiedziana historia zmagań z matematyką do ragtime’u „The Entertainer” Scotta Joplina (utworu wymagającego dużych umiejętności pianistycznych). Gratulacje!

Atmosferę podgrzała przygotowana niespodzianka: turniej matematyczny „Pi razy oko”. Prowadzący: Janek Szwagierczak i Michał Śmiłowski zaprosili na scenę szefów klas pierwszych oraz klasy 3b, którzy celnie rzucali do tarczy i oczywiście wspaniale odpowiadali na pytania (niektóre podchwytliwe, a co!). Dzielnie swoich przewodniczących wspierały klasy. Zwycięstwa klasie Id pogratulował osobiście Pan Dyrektor, wręczając dyplom oraz słodki upominek. Brawo!

Finał uroczystości to wspólnie zaśpiewana piosenka o liczbie Pi. Zespół muzyczny „Przepióreczka” w składzie: Maja Drohobycka, Janek Szwagierczak, Kuba Wąsik, Szymon Szulich i Michał Śmiłowski pięknie zaaranżował i zagrał utwór „W grocie króla Gór” norweskiego kompozytora Edwarda Griega z suity „Per Gynt”, a cała widownia nuciła znaną melodię razem z nimi. Przypuszczalnie w ciągu 2 minut został osiągnięty rekord zaśpiewanych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi!

Na zakończenie nie mogło się obejść bez okrągłych ciasteczek i ciasta (z ang. pie) – taką niespodziankę przygotowali: Maja Drohobycka, Jagoda Groszek, Paulina Orlińska, Ignacy Rzepecki oraz kolega z klasy 3f Olek Polnicki! Pyszności!!!

Podziękowania za bezinteresowną pomoc w organizacji uroczystości kierujemy do Olka Polnickiego oraz do Huberta Wiatra z 3f. Dziękujemy – kl. 3g oraz opiekun Joanna Szpyt.