Sprawy sercowe

W murach Hetmana oprócz nauki i rozwijania swoich pasji często mają miejsce wydarzenia wyjątkowe. Niejednokrotnie do naszej szkoły przyjeżdżali absolwenci, studenci, czy osoby które są “nieprzeciętnymi” profesjonalistami w dziedzinach, którymi się zajmują.

Tym razem z inicjatywy dwóch uczniów z klasy 2d, zaproszenie na nietypową lekcję biologii przyjęła pani Alicja Stańczak-Krop – lekarz – specjalista kardiolog i internista z wieloletnim stażem.

W trakcie spotkania zostały zgłębione tematy chorób kardiologicznych, wewnętrznych, zdrowia osób młodych, kondycji polskiej służby zdrowia oraz priorytetów życiowych. Poruszono też kwestie rekrutacji na studia medyczne, stażu w placówkach medycznych oraz okresu specjalizacyjnego.

A oto przykładowe pytania, na które odpowiedziała Pani Alicja:

  1. Jakie okoliczności sprawiły, że została Pani lekarzem?
  2. Czemu jako specjalizację wybrała Pani internę i kardiologię?
  3. Co poradziłaby Pani osobom młodym, żeby uniknęły na starość schorzeń kardiologicznych?

Pani doktor wbrew swoim przekonaniom, o czym wspomniała na początku rozmowy okazała się być wspaniałym mówcą. Udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania.

Młodzież biorąca udział w spotkaniu jednogłośnie stwierdziła, że ta nietypowa lekcja była doskonałą odskocznią od szkolnej codzienności. 

Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za owocną wizytę w Hetmanie.

(Maciej Krop 2d)