Nietypowe dni w lutym cz. 2

Jakie ciekawe i nietypowe święta miały miejsce w lutym?

Pierwszy tydzień już poznaliśmy, pora więc na kolejne dni.

7 lutego świętowała swój dzień Najwyższa Izba Kontroli Dzień. Tego też dnia maturzyści musieli podjąć ostateczną decyzję co do wyboru przedmiotów do egzaminu dojrzałości. Kolejnego zaś dnia, czyli 8 lutego, bawić się mogła Służba Więzienna, jak też tego samego dnia Irakijczycy obchodzili Święto Rewolucji.

9 lutego był Międzynarodowym Dniem Pizzy i radowali się z tego powodu nie tylko Włosi, ale wszyscy, którzy lubią tę smaczną potrawę, a pewnie mogliby świętować przez cały rok.

10 lutego przypadły: Dzień Dyplomaty, Światowy Dzień Kociewia, obchodzony nie tylko na Pomorzu, w rejonie historycznej krainy o tej nazwie, położonej nad 3 rzekami Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą i ze stolicą w Starogardzie Gdańskim. A ponadto upamiętnienia się doczekały – Dzień Mincerza oraz Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych

W wielu już oficjalnych kalendarzach 11 lutego wpisany jest jako Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Jana Pawła II w dniu objawień Matki Bożej w Lourdes. W tym też dniu śmiałkowie ekstremalnych doznań świętują Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą, a miłośnicy przyrody Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Jest to też Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 oraz Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

12 lutego to z kolei Dzień Darwina lub Dzień Ewolucjonizmu, jak też Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy i Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem, ale chyba w XXI wieku mało kto się tym para. Dla wielbicieli słodkości ustanowiono Światowy Dzień Bezy.

13 lutego  Światowy Dzień Radia, Dzień Carlosa Santany oraz Światowy Dzień Małżeństwa.

Znane Walentynki, czyli Międzynarodowy Dzień Zakochanych, obchodzimy  14 lutego, łącząc się również z chorymi na padaczkę w Międzynarodowym Dniu Epilepsji, gdyż patronem epileptyków jest właśnie święty męczennik z Rzymu, szczególnie czczony w Terni.

15 lutego to jako przeciwwaga dla Walentynek Dzień Singla, a ponadto Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej i Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Można też ciepło wówczas pomyśleć o Glorii, znanej z przygód „Pingwinów z Madagaskaru”, gdyż wtedy przypada Światowy Dzień Hipopotama. Rzadko występujący (1 na 20 tys.) Zespół Angelmana (genetyczna choroba) też doczekał się swego międzynarodowego dnia.

16 lutego świętują Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek wszyscy posłańcy, kurierzy, którzy za swego patrona mają greckiego Hermesa lub rzymskiego Merkurego.

17 lutego to Dzień Kota i najlepiej wtedy nie głaskać go pod włos. Można za to poszukać frazeologizmów o tym zwierzęciu i przekonać się, jak wiele ich jest np. kupować kota w worku czy dostać kota na punkcie kogoś/czegoś. Ponadto obchodzony jest Światowy Dzień Ducha Ludzkiego

18 lutego przypada Dzień Baterii oraz Dzień Plutona.

19 lutego w Turkmenistanie świętowany jest Dzień Zieloniutkiej Flagi Turkmeńskiej, w Nepalu Święto Demokracji, a w naszym kraju Dzień Nauki Polskiej.

20 lutego to Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, jak też Dzień Kajdanek oraz Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę (nie wiem, czy użytkownicy tego narzędzia są świadomi swego święta?)

21 lutego każdy może docenić piękno swego języka narodowego, gdyż wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ponadto warto pamiętać o Dniu Walki z Reżimem Kolonialnym i Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego. A do historii przejdzie pewnie też ten dzień jako początek świeżego konfliktu Rosji i Ukrainy.

22 lutego łączy wszystkich Dzień Myśli Braterskiej, i oby jak najmniej osób dotyczył Europejski Dzień Ofiar Przestępstw.

Kolejny dzień, czyli 23 lutego to Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym, jak też Dzień bez Łapówki. W naszej ojczyźnie natomiast jest to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją i nie przypadkiem przypada w dniu szarym i ponurym,  ma jednak nieść świadomość tego, jak poważne jest to schorzenie oraz nadzieję, że można sobie z nim poradzić. Dobrze też było złożyć serdeczne życzenia Martom i Małgorzatom, a zwłaszcza naszej pani wicedyrektor. Nawet z opóźnieniem – wszystkiego najlepszego.

Dzień Tosta przypada na 24 lutego, a jak do tego dołoży się miłego buziaka, to będzie można świętować Dzień Niespodziewanego Całusa. W tym roku zaś przypada Tłusty Czwartek i trzeba koniecznie skosztować choć jednego pączka.

25 lutego pospieszmy z życzeniami do obchodzących urodziny, bo imieniny Gromisława, Herena, Justa, Terazjusza czy Wiktoryna rzadko kto będzie mógł świętować.

Szkoda, że Dzień Spania w Miejscach Publicznych przypada 26 lutego, a nie w letniej porze, gdy można by wyciągnąć kocyk, rozłożyć go na trawie i patrząc w niebo marzyć o niebieskich migdałach. Ten zaś, kto wymyślił Dzień Pozdrawiania Blondynek, chyba pozazdrościł koloru, wdzięku i urody Marylin Monroe.  Pasjonatom zaś prehistorii poleca się Dzień Dinozaura.

Na 27 lutego wypada Dzień Niedźwiedzia Polarnego oraz Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Dobrze pamiętać też o Dniu Wiedzy o Anosmii, czyli chorobie związanej z problemami węchu.

28 lutego świętują kibice Cracovii (nie mylić z Wisłą!), upamiętnia się też wówczas Dzień Chorób Rzadkich. A my wracamy po feriach do szkoły.

29 lutego  w tym roku brakuje w kalendarzu, nie będziemy więc obchodzić Dnia Roku Przestępnego, a urodzeni w tym dniu muszą poczekać do 2024, by obchodzić swe pełne urodziny.

P.S. Na Dzień Teściowej, przypadający 5 marca, warto przygotować miłą niespodziankę. Jest jeszcze czas!